پری بیوتیک ها در تغذیه طیور

پری بیوتیک چیست و به چه منظوری از آنها استفاده می شود؟

از آنجایی که بیماری های طیور بسیار زیاد است. از همین رو پروبیوتیک ها به عنوان میکروب های زنده معروف می باشند، در واقع نقش مهمی در عملکرد و سلامت طیور دارند. به علاوه دیگر بیماری های روده ای موجب کاهش راندمان تولید جهت استفاده های انسانی شده است. به طور کلی میکروب ها به گونه ای با طیور یک رابطه هم زیستی دارند. میکروبی که در دستگاه گوارش طیور تجمع پیدا می کند میکروارگانیسم می باشد. آفریند های متابولیکی که توسط برخی عامل ها تحت تاثیر قرار می گیرد. برای افزایش سلامتی دام ها تغذیه ها از باکتری های پری بیوتیک استفاده می شود که می توان به باکتری های از جمله انتروکوکوس، پدیوکوکوس و… اشاره کرد. به کمک این باکتری ها می توان از فعالیت برخی عامل های بیماری زا جلوگیری کرد. هم چنین در این مقاله شما را به طور کامل با پری بیوتیک ها در تغذیه طیور آشنا خواهیم کرد.

علت استفاده از پری بیوتیک ها

همانطور که در بالا بیان شد پری بیوتیک نقش مهمی در سلامتی طیور ایجاد می کنند از همین رو در زیر به خصوصیات پری بیوتیک ها در تغذیه طیور اشاره شده است.

علت استفاده از پری بیوتیک ها

پری بیوتیک در خوراک طیور

 • غیر قابل هضم توسط آنزیم ها
 • غیر قابل جذب توسط نسوج و بافت ها
 • رشد سریع تر طیور
 • کاهش ph روده
 • تولید مواد ضد میکروبی

میکروفلور در دستگاه گوارش

در واقع میکروفلور به مجموعه ای از باکتری های و قارچ دستگاه گوارش می گویند که حدود 400 الی 500 گونه مختلف می باشد. زمانی که دام یا طیور با بیماری مواجه شوند میکروفلور بر روند فعالیت آن اثر می گذارد.

عملکرد میکروفلور در دستگاه گوارش طیور به چه صورت می باشد؟

از آنجایی که روده در دستگاه گوارش عوامل بیماری زا را کاهش میدهید. پس در نتیجه عملکرد خوبی دارد هم چنین به عملکرد های مهم میکروفلور دستگاه گوارش در زیر اشاره شده است.

عملکرد میکروفلور در دستگاه گوارش طیور به چه صورت می باشد؟

عملکرد میکروفلور در دستگاه گوارش طیور

 • هضم آسان مواد مغذی
 • تضعیف عوامل بیماری زا
 • فعالیت بهتر سیستم ایمنی دستگاه گوارش

پری بیوتیک ها چه تاثیری بر سیستم ایمنی دارند؟

در مورد پری بیوتیک ها در تغذیه طیور باید بگوییم که سبب افزایش تعداد سلول های دیواره روده می شوند هم چنین ترشح گاما اینترو فرون و آنتی بادی موضعی افزایش می یابد. از سوی دیگر باعث افزایش فاگوسیتوزی گلبول های سفید می شود. چنانچه به دلایل زیر از پری بیوتیکها استفاده می شود.

 • افزایش یکنواختی گله
  با توجه به تحقیقاتی که بر روی این موضوع انجام شده پی بردند که طیور های که روزانه از پری بیوتیک مصرف می کنند به صورت یکنواخت و همگانی به یک اندازه رشد می کنند
 • کاهش سرعت عبور مواد خوراکی
  یکی از دلایلی که از پری بیوتیک ها در تغذیه طیور استفاده می شود، کاهش دادن سرعت عبور مواد خوراکی می باشد. توسط پری بیوتیک ها مواد خوراکی در لوله گوارشی با سرعت کمتری عبور می کند هم چنین به جذب بهتر مواد خوراکی کمک می کند.
 • حذف رقابتی باکتری ها
  با استفاده از پری بیوتیک ها غذایی می توان تا حد زیادی باکتری های بیماری زا روده را کاهش داد.
 • افزایش پرزهای روده ای
  پرزهای روده بسیار نقش مهمی در بهبود و هضم غذای طیور دارد از سوی دیگر سبب افزایش تولید متابولیتهای باکتریایی می گردد.
 • افزایش در جذب و ذخیره مواد معدنی
 • تقویت و بهبود سیستم ایمنی

 پری بیوتیک ها چه اثری در گوشت جوجه های پرورشی دارد؟

با توجه به تحقیقاتی که دامپرشک ها بر روی اثر پری بیوتیک پی برده اند که باعث رشد سریع تر آنها شده است. اما جدا از اینکه باعث گوشت بیشتر در طیور می شود. البته سبب چربی در طیور هم می شود، که علت اصلی آن از کم تحرکی طیور می باشد.

 پری بیوتیک ها چه اثری در گوشت جوجه های پرورشی دارد؟

استفاده از پری بیوتیک توسط طیور

نتیجه گیری

با توجه به نکاتی که در مقاله درباره پری بیوتیک ها در تغذیه طیور بیان شد پی بردیم که با استفاده از آن رشد طیور را چندین برابر می کند. از سوی سبب می شود که مقاومت طیور در برابر انواع بیماری را کاهش می دهد. برای خرید آن می توانید به سایت ما مراجعه کنید.

سوالات متداول

 1. به چه علت برای دام و طیور از پری بیوتیک ها استفاده می شود؟
  دلایل زیادی وجود دارد که پری بیوتیک به دام و طیور داده می شود که شامل تقویت سیستم ایمنی طیور، افزایش یکنواختی گله، رشد سریع تر دام از علت های اصلی آن می باشد.
 2. نقش میکروفلور در دستگاه گوارش چیست؟
  نقش اصلی آن در هضم آسان تر مواد تغذیه و تقویت سیستم دفاعی دستگاه گوارش می باشد.
 3. آیا با مصرف پری بیوتیک توسط دام و یا طیور پرز روده ای افزایش می یابد؟
  بله. یکی از مزایایی که به طیور پری بیوتیک داده می شود آن است که پرز روده آنها افزایش بیاد تا غذا را به خوبی هضم کنند.
چه امتیازی می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 17 =