بیماری تورم بینی و نای گاو یا IBR

بیماری تورم بینی و نای گاو یا IBR

بیماری تورم بینی و نای گاو یا IBR چیست؟

همانطور که میدانید در دام ها بیماری های زیادی وجود دارد یکی از این نوع بیماری ها، بیماری تورم بینی و نای گاو یا IBR می باشد. در واقع این بیماری یک بیماری ویروسی شناخته شده است. توجه داشته باشید که اگر دام شما شما دارای سه علامت بودید بدایند که به این بیماری مبتلا شده است این سه علامت شامل تورم بینی، تورم نای، تورم ملتحمه می باشد. باید بگوییم بیماری IBR می تواند از ضعیف بودن سیستم ایمنی ایجاد شود. توجه داشته باشید این نوع ویروس در دمای پایین زنده می ماند و از همین رو در شرایط مناسب به بسیار دام ها سرایت می کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد بیماری تورم بینی گاو موارد زیر به دقت مطالعه کنید.

هر چه که باید در مورد بیماری IBR بدانید

در ابتدا بگوییم که بیماری تورم بینی گاو  بیشتر در فصل پاییز و زمستان رخ می دهد. معمولا شیوع این بیماری بیشتر در گاو های شیری و گوشتی می باشد نکته ای که بسیار حائز اهمیت می باشد آن است که شیوع بیماری تورم بینی گاو  در گاوهای خارج سیستم پرواربندی بین 10 الی 30 درصد است زیرا آنتی بادی ضد ویروس به آنها تزریق می شود.

علائم بیماری تورم بینی گاو

اگر کمی دقت کرده باشید توجه خواهید شد که هر بیماری در دام ها با یکسری علائم و نشانه ها همراه می باشد. بنابراین تمامی علائم را زیر نظر داشته باشید.  از مهم ترین علائم ها در زیر به طور کامل به آنها اشاره شده است.

علائم بیماری تورم بینی گاو

نشانه بیماری تورم بینی گاو

مشکلات تنفسی

یکی از علائم بیماری تورم بینی گاو  اختلال در تنفس دام می باشد. در این علائم تب گاو به 44 درجه هم خواهید رسید. از آنجایی که این بیماری ریه ها را هم درگیر خود می کند دم یا گاو با دهان باز تنفس می کند.

علائم چشمی

از دیگر علائم بیماری تورم بینی گاو می توان به تورم چشم ها نیز اشاره داشت. هم چنین توجه داشته باشید اگر از چشم دام ریزش اشک را مشاهده کردید بدانید یکی از علامت های این ویروس می باشد. گاها دوره کره چشم آنها هم خونریزی سر سوزنی نیز شده دیده می شود.

سقط جنین

بیماری IBR نیبز سبب سقط جنین در گاو نیز می شود زمانی که این نوع عفونت در بدن گاو منتشر می شود سقط در هر مرحله ای آبستنی احتمال رخ دادن را دارد. اما بیشتر در 4 الی 8 ماهگی جنین این اتفاق رخ می دهد.

سایر علائم بیماری نای عفونی گاوها

 • افزایش بزاق
 • بی اشتهایی
 • ترشحات لزج از چشم ها

بیماری تورم بینی گاو چگونه به سایر دام ها انتقال می یابد؟

یکی از راه های که میتوان از ضرر های اقتصادی در بیماری دام جلوگیری کرد، نحوه انتقال یافتن بیماری به سایر دام ها می باشد. از مهم ترین راه های انتقال می توان به عطسه، سرفه، ترشحات واژنی و جفت گیری انتقال بیابد.

راه های پیشگیری بیماری تورم بینی و نای عفونی گاوها

بهتر است قبل از اینکه دام ها به این نوع بیماری ها مبتلا شوند، راه های پیشگیری را به طور دقیق پیاده کنیم. یکی از موثر ترین راه برای پیشگیری از بیماری تورم بینی، انجام واکسیناسیون می باشد. به طور کلی دو نوع واکسن برای پیشگیری آن وجود دارد. اولین واکسن که به صورت تزریق توسط دامپزشک انجام می شود و سبب کشته شدن مکرر ویروس نیز می شود. نوع دوم آن شامل واکسن هایی که است که داخل بینی چکانده می شود توجه داشته باشید بهتر است برای گاو هایی که در دوره آبستنی هستند واکسن عضلانی تزریق نشود زیر احتمال سقط جنین نیز وجود دارد.

راه های پیشگیری بیماری تورم بینی و نای عفونی گاوها

بیماری تورم بینی و نای عفونی گاوها

یکی دیگر از مواردی که باید در راه پیشگیری می توان به شما کمک کند، آن است که 2 هفته قبل از اینکه گوساله های گوشتی را از شیر خوردن جدا کنید حتما واکسینه کنید هم چنین گاو های نر را دو هفته قبل از جفت گیری مانند گوساله های گوشتی واکسینه نمایید.

راه های درمان بیماری تورم بینی و نای عفونی گاو ها کدامند؟

اگر بخواهیم به کلی بگوییم باید گفت که این بیماری درمان قطعی ندارد و تنها می توان آن را با برخی از دارو ها کنترل کرد. برای درمان این بیماری ها می توان از داروهای که در زیر قید شده است نیز جهت درمان نیز استفاده کنید.

 1. استفاده از داروی ضد التهاب مانند فلونکسین
 2. داروی آنتی بیوتیک تراپی از جمله می توان به اکسی تتراسایکین نیز اشاره کرد.
 3. استفاده از پماد چشمی نیز استفاده کرد.

نتیجه گیری

در این مقاله به طور کامل با بیماری تورم بینی گاو آشنا شدید و پی بردید که این بیماری یک بیماری ویروسی می باشد و این بیماری دارای درد زیادی می باشد هم چنین در این مقاله در مورد راه های پیشگیری و درمان آن به گفتگو بپردازیم. توجه داشته باشید این بیماری در دام دارای علائم باشد که می توان به عفونت در چشم، افزایش بزاق و بی اشتهایی نیز اشاره کرد.

سوالات متداول

 1. مهم ترین علائم بیماری نای عفونی در گاوها چیست؟
  از مهم ترین علائم می توان به سرازیر شدن اشک ها از چشم گاوها، افزایش بزاق، بی اشتهایی، خونریزی در ناحیه کره چشم نیز اشاره کرد.
 2. برای درمان بیماری IBR باید از چه داروهایی استفاده کنیم؟
  برای درمان این بیماری دام دار باید از داروی ضد التهاب، آنتی بیوتیک و پماد های چشمی استفاده کنند.
 3. آیا وجود این بیماری سبب سقط جنین می شود؟
  بله. احتمال سقط جنین در 4 الی 8 ماهگی بسیار زیاد است.
چه امتیازی می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + پانزده =