درمان عفونت بند ناف گوساله

درمان عفونت بند ناف گوساله

علت عفونت بند ناف گوساله چیست؟

همانطور که میدانید جنین داخل شکم گاو تنها به کمک بند ناف تغذیه می کند و ادرار مثانه از طریق بند ناف وارد جفت می شود. نکته ای که اهمیت بالایی دارد آن است که محل زایمان گاو ها باید فوق العاده تمیز باشد در غیر این صورت عفونت بند ناف گوساله نیز ایجاد می شود. در این زمان حتما باید برای درمان عفونت بند ناف گوساله اقدام کنیم ما در این مقاله به طور کامل درمان عفونت بند ناف گوساله را به شما آموزش می دهیم.

علت عفونت بند ناف گوساله چیست؟

انجام واکسیناسیون

علائم عفونت بند ناف در گوساله ها

معمولا اگر عفونتی در بند ناف باقی بماند در روز های اول سبب درد و متورم شدن می باشد و در واقع نیز خشک نمی شود و اما احتمال آبسه کردن آن بسیار زیاد است. بنابراین اگر درمان نشود باکتری ها وارد جریان خون نیز می شود. اغلب این باکتری ها در محل هایی مانند مفاصل تجمع می یابد در این مرحله گوساله ها با علائم هایی روبرو می شوند که در زیر قید شده است.

 • افزایش درجه حرارت بدن
 • کاهش اشتها
 • افسردگی

عوامل اصلی که سبب عفونت های بند ناف می شود کدامند؟

عامل های زیادی وجود دارد که سبب عفونت های بند ناف نیز میگردد بهتر است قبل اینکه با این بیماری روبرو شویم از بروز آن جلوگیری نماییم. از مهم ترین عامل ها در زیر اشاره شده است.

 1. بهداشت ضعیف
  اگر محل زایمان گاو کثیف و ضد عفونی نباشد احتمال میکروب و باکتری را به شدت افزایش می دهید. هم چنین زمانی که گوساله در حال وزن کشی می باشد، عفونت نیز هم به میزان افزایش می یابد.
 2. گوساله های ضعیف
  معمولا گوساله های که ضعیف هستند که در معرض عفونت های بند ناف قرار میگرند.
 3. عدم کافی بودن کلسترال
  یکی از موادی که گوساله ها به آن نیاز دارند، مایع کلسترال می باشد که توسط غده پستانی قبل و بعد تولد ترشح می شود. از همین رو گوساله بعد گذشت 8 ساعت تولد خوب حدود 2 لیتر به آن نیاز خواهند داشت.

روش پیشگیری از بیماری

بهتر است قبل اینکه وارد درمان عفونت بند ناف گوساله شویم ابتدا از بروز این بیماری جلوگیری کنیم از مهم ترین راه پیشگیری می توان به اطمینان حاصل کردن محیطی که گاو در آن زندگی می کند اشاره کنیم. راه کار دوم برای پیشگیری از آن، استفاده از ضدعفونی کننده ها می باشد که می توان آن ضد عفونی کننده را بر روی ناف گوساله بریزید و با انجام این کار از بروز باکتری ها از طریق ناف جلوگیری کنید. حتما محل مناسبی را برای زایمان گاو ها قرار دهید که آن محل فاقد هیچ گونه آلودگی باشد.

روش پیشگیری از بیماری

استفاده از محلول ضد عفونی ید

چهار روش مناسب برای جلوگیری از بیماری عفونت ناف

توصیه میکنیم برای پیشگیری از عفونت های ناف تمامی اقدامات پیشگیرانه ای که به مواردی اشاره شده است توجه داشته باشید. اطمینان از بهداشت مناسب و رعایت نکات بهداشتی در تمام مراحل زایمان که در این زمان باید چندین نکته را هم در نظر بگیرید. اینکه حتما ملافه و نی تمیز استفاده نمایید و برای تمامی وسایلی که برای زایمان نیاز است را به طور کامل ضد عفونی کنید. نکته دیگری که برای پیشگیری از عفونت حتما سالم بودن گاو ها را انتخاب کنید. نکته آخر باید حتما برای گاوهایی که زایمان سخت دارند از دامپزشک کمک بگیرید. هم چنین برای گاوهایی که زایمان آنها عقب افتاده است حتما نیاز است که از دامپزشک کمک بگیرید.

راه های درمان بیماری عفونت بند ناف گوساله

از آنجایی که درمان عفونت بند ناف گوساله بسیار مهم می باشد و سبب می شود که از مرگ دام جلوگیری شود. برای درمان عفونت بند ناف گوساله حتما باید از آنتی بیوتیک ها استفاده شود. هم چنین برای پروتکل درمانی جهت از کاهش عفونت دام از پنی سیلین نیز استفاده شود. نکته ای که بسیار قابل توجه است گاها ممکن است با مصرف داروهای قید شده گوساله ها همچنان تب داشته باشند از همین رو باید دوره درمان را حتما طی کنید.

راه های درمان بیماری عفونت بند ناف گوساله

تزریق آنتی بیوتیک

نتیجه گیری

با توجه به نکاتی که در مقاله درباره درمان عفونت بند ناف گوساله بیان شد پی بردیم که عامل های مختلفی سبب بروز این عفونت نیز می شود. که بابد برای پیشگیری آن اقداماتی را انجام دهیم. که در این مقاله به طور کامل به آنها اشاره شده است. برای درمان آن باید از آنتی بیوتیک ها و پنی سیلین ها نیز استفاده نمایید.

سوالات متداول

 1. علت بروز بیماری عفونت بند ناف گوساله چیست؟
  از مهم ترین علت ها می توان به کثیف بودن محل نگهداری گاو نیز اشاره کرد که سبب تجمع باکتری در ناحیه بند ناف می شود.
 2. علائم بیماری عفونت بند ناف کدامند؟
  از مهم ترین نشانه ها می توان بی اشتها بودن، داشتن تب بالا و افسردگی نیز اشاره کرد.
 3. برای پیشگیری از بیماری عفونت بند ناف باید چه اقداماتی را انجام داد؟
  باید از ضدعفونی کننده ها مانند ید استفاده کنیم و هم چنین برای زایمان های سخت گاو از دامپزشک کمک بگیریم. البته وسایلی که برای زایمان دام نیاز است حتما باید استریل شده باشد.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =