کنه مرغی و روش های درمان آن

کنه مرغی و روش های درمان آن

بیماری کنه مرغی چیست؟

یکی دیگر از بیماری های طیور کنه مرغ یا کک مرغ می باشد. معمولا شکل آن بیضی شکل می باشد. توجه داشته باشید رنگ آن در ابتدا قهوه ای مایل به قرمز می باشد. و پس از تغذیه به رنگ آبی تبدیل می شود. یکی دیگر از نام های علمی این بیماری به نام آرگاس ایرانی معروف می باشد. از دیگر مواردی که باید در مورد کنه مرغی بدانید آن است که این لکه ها در زیر پوست پرنده و یا زیر بال های مرغ باقی می ماند. در این مقاله قصد داریم شما را به طور کامل با کنه مرغی و روش های درمان آن آشنا کنیم برای اطلاعات بیشتر موارد زیر را به خوبی مطالعه کنید.

بیماری کنه مرغی چیست؟

کنه در طیور

بررسی کردن کنه مرغی چقدر اهمیت دارد؟

هر نوع آفاتی احتمال دارد به راحتی بیماری به جوجه ها انتقال پیدا کند از همین رو بر روی سلامتی مرغ اثر منفی به جای می گذارد. این بیماری می توانید به افرادی که پرورش طیور را دارند آسیب جدی و جبران ناپذیری وارد کند. به عنوان مثال زمانی که طیور با این بیماری وربرو شوند وزن طیور و تولید تخم مرغ در آنها به شدت کاهش پیدا می کند. از طرف دیگر کنه مرغی می توانید طولانی مدت با طیور بدون تغذیه خون زنده بماند به همین باید برای کنه مرغی و روش های درمان آن سریعا اقدام کنیم.

اثرات بیماری کنه ها در طیور به چه صورت می باشد؟

هر نوع بیماری دارای یک سری اثرات و یا علائم می باشد کنه مرغی و روش های درمان آن بسیا برای افرادی که در زمینه پرورش طیور می باشند حائز اهمیت می باشد. اما بهتر است، اثرات این بیماری را بهتر بشناسیم. توصیه می کنیم قبلا اینکه کنه مرغی و روش های درمان آن اقدام کنیم ابتدا علائم و نشانه های این بیماری را باید بشناسیم.

 • کم خونی جوجه ها
 • استرس
 • تب کنه
 • فلج گذرا

تمامی مواردی که در مورد نشانه های این بیماری گفته شد زمانی که کنه از خون طیور در شب تغذیه می کند باعث کم خونی جوجه ها می شود در مورد استرس طیور باید بگوییم زمانی که این کنه ها باعث مزاحمت در فضای  استراحت طیور می شود دچار استرس شدید می شوند.

نحوه درمان بیماری کنه در مرغ

باید کنه مرغی و روش های درمان آن را جدی بگیریم دارو های زیادی برای درمان این بیماری وجود دارد که به شرح زیر می باشد. توصیه می کنیم برای خرید دارو های دام و طیور به سایت زرین پخش مراجعه کنید. یکی از بهترین داروهایی که برای درمان کنه مرغی استفاده می شود فیپرونیل است این دارو به دو صورت اسپری و قطره ی تولید شده است این دارو را باد بر روی پوست گردن مرغ بمالید حتما به مقدار و نحوه استفاده از آن توجه لازم را داشته باشید. از دیگر مواردی که باید حتما توجه داشته باشید آن است که محل زندگی طیور را به خوبی ضدعفونی کنید.

نحوه درمان بیماری کنه در مرغ

درمان بیماری کنه در طیور

نحوه پیشگیری از کنه مرغی

برای اینکه بتوانیم از بروز این بیماری جلوگیری کنیم باید تمامی شاخه ها درختان را کاملا ضدعفونی و تمیز کنیم زیرا اغلب کنه ها در پوست درختان وجود دارد. از دیگر مواردی که می توان در پیشگیری این بیماری به شما کمک کند اجتناب کردن از لانه های از چوب ساخته شده می باشد.

نحوه پیشگیری از کنه مرغی

سستی و ضعف مرغ به علت کنه مرغی

ویژگی های خانه تمیز کردن پروفی

حتما به معاینه کردن طیور توسط دامپزشک اهمیت ویژه ای دهیم. محوطه های محل زندگی طیور را با به خوبی با آب جوش ضدعفونی کنیم. ضد عفونی حداقل باید ماهی یکبار انجام شود. حتما به مواردی که در مقاله اشاره شده است به دقت توجه داشته باشید برای خرید دارو ها هم می توانید به سایت ما مراجعه کنید.

نتیجه گیری

کنه مرغی و روش های درمان آن یک بیماری است که از حشرات بین پوست درختان به سراغ طیور میرود. بهتر است برای پیشگیری از این بیماری حتما نظافت محل زندگی دام ها به خوبی ضد عفونی شوند. هم چنین این امکان را سایت زرین پخش فراهم کرده است که دارو های برای درمان آن را به صورت آنلاین خریداری کنید.

سوالات متداول

 1. علائم بیماری کنه در طیور چیست؟
  علائمی نظیر کم خونی، استرس، تب کنه از مهم ترین علائم آن به شمار می آید.
 2. چگونه می توانیم از بروز این بیماری جلوگیری کنیم؟
  باید مرتب هر ماه محل زندگی آنها را با آب جوش ضدعفونی کنیم. هم چنین شاخه های درختان را شستشو دهیم تا کنه های بین پوسته درختان از بین برود.
 3. برای درمان بیماری آکنه در مرغ باید از چه دارویی استفاده نماییم؟
  از جمله می توان از داروی فیپرونیل استفاده کرد. این دارو به صورت اسپری و قطره ای در بازار موجود می باشد.
3.3/5 - (3 امتیاز)

۱ نظر در “کنه مرغی و روش های درمان آن

 1. هادی محروقی گفت:

  سلام علیکم.مطالب خوب ومفیدی وجود داشت ومعلوماتم دراین زمینه افزایش یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =