روش تشخیص گوسفند سالم از ناسالم

روش تشخیص گوسفند سالم از ناسالم

چگونه می توان از سالم بودن دام مطمئن شد؟

خرید یک گوسفند خوب برای همه بسیار مهمی باشد بنابراین بسیاری از افراد این حرفه را بلد نیستند. از همین رو به دنبال یک راه یا روش تشخیص گوسفند سالم از ناسالم می باشند که در این مقاله ما به طور کامل به آنها اشاره خواهیم کرد. حتما میدانید که سلامت گوسفند نیز در سلامت انسان نیاز تاثیر گذار می باشد. بنابراین در زیر به روش تشخیص گوسفند سالم از ناسالم اشاره شده است.

توجه به ظاهر گوسفند زنده جهت اطمینان از سلامت آن

یکی از ساده ترین روش تشخیص گوسفند سالم از ناسالم آن است که به ظاهر گوسفند توجه داشته باشیم. زمانی که شما از نزدیک ظاهر گوسفند را مشاهده می کنید به راحتی می توانید تشخیص دهید که دام چاق است یا لاغر. از طرف دیگر شما با لمس کردن مهره پشت گوسفند می توانند به راحتی تشخیص دهید که وزن گوشت دام چقدر است.

یکی دیگر از مواردی که در روش تشخیص گوسفند سالم از ناسالم حائز اهمیت می باشد بررسی دهان و بینی دام می باشد. اگر آبریزش یا ترشحات چرکی در آن مشاهده کردید بدانید که دام سلامت کاملی ندارد و به بیماری نارسانایی ریه دچار است.

برای اینکه از سلامت جگر دام مطمئن شویم، به راحتی می توان تشخیص دارد. برای اطمینان از کبد میتوان با کشیدن پشم گوسفند این مورد را تست کرد. در حالت عادی نباید به راحتی پشم گوسفند کنده شود. ولیکن گوسفندانی که نارسایی کبد دارند پشم آن به راحتی کنده می شود. لازم است بدانید اگر گوسفندی که دارای جثه قوی، چشمان براق، پرتحرک و پر اشتها بود نشانه دهنده سالم بودن دام است.

تشخیص سلامت گوسفند زنده از نحوه غذا خوردن

یکی از موثر ترین راه های تشخیص روش تشخیص گوسفند سالم از ناسالم، توجه به نحوه غذا خوردن حیوان می باشد. حتما میدانید تمامی گوسفندان بعد از خوردن غذا شروع به نشخوار کردن آن می کنند. بنابراین یکی از علائم سلامتی در گوسفندان، نشخوار کردن آن می باشد. در دام های حلال یکبار علف تبدیل به لقمه غذایی نیز می شود و وارد شکم دام نیز می شود و مجدد لقمه ها در زمان استراحت بالا می آید و مجدد جویده می شود.

ویژگی های گوسفند زنده سالم

حتما مد نظر داشته باشید برای خرید یک گوسفند با تمامی ویژگی های زیر را مد نظر بگیرید. در صورت عدم هر یک از موارد زیر از خرید آن اجتناب کنید.

ویژگی های گوسفند زنده سالم

چاقی گوسفندان زنده

 • چشمانی شفاف
 • مدام در حال نشخوار بودن گوسفند
 • دهان و بینی گوسفند فاقد هیچ گونه ترشحی باشد.
 • اشتهای بالای گوسفند

ویژگی های دام زنده ناسالم

همانطور که میدانید بیماری های زیادی دام ها را تهدید می کند از جمله میتوان به ترشحات بینی و چشم، عطسه، ورم مفاصل، اسهال، لرزش، سقط جنین نیز اشاره کرد در صورت مشاهده هرگونه از موارد قید شده بدانید که گوسفند زنده ناسالم می باشد.

چگونه میتوانیم یک گله گوسفند سالم داشته باشیم؟

امروزه افراد زیادی به فکر دامداری های صنعتی و مکانیزه می باشند و برای آن بسیار مهم است که چگونه بتوانند یک گله گوسفند سالم را پرواری کنند. از مهمترین راهکار ها در زیر برای این عزیزان اشاره شده است.

 1. توجه به رعایت نکات بهداشتی
 2. تهیه مواد مغذی و مناسب برای دام ها
 3. استفاده از آب سالم و تمیز برای دام ها
 4. تمیز بودن محیط نگهداری دام ها
 5. داشتن تهویه مناسب برای گوسفندان
 6. ضدعفونی کردن آبشخور و آخور گوسفندان
 7. واکسیناسیون به موقع دام ها

نحوه تشخیص جگر سالم

همانطور که میدانید با توجه به ویتامین هایی که در جگر وجود دارد مصرف جگر سالم برای بدن ما بسیار ضروری است از همین رو برای افرادی که کم خون می باشند بسیار مفید می باشد. از مهم ترین راه های تشخیص در زیر اشاره شده است.

نحوه تشخیص جگر سالم

جگر شفاف و روشن

 • ظاهری شفاف و روشن داشته باشد.
 • هیچ گونه رنگ های کدر و لکه های رنگی روی جگر وجود نداشته باشد.
 • لبه های جگر باید دارای بافت های پر قوام و فاقد تورم باشد.
 • بوی نامطبوع نداشته باشد در صورت بوی نامطبوع میتوان گفت که جگر خراب یا فاسد شده باشد.

نتیجه گیری

با توجه به موارد فوق پی بردیم که راه های روش تشخیص گوسفند سالم از ناسالم به چه صورت می باشد. در واقع از مهمترین روش های تشخیص گوسفند سالم چاق بودن گوسفند، چشمانی براق و پر اشتها می باشد. در صورت بروز علائمی مانند چشمانی کدر، آبریزش و ترشحات چرکی از بینی و دهان دام، از خرید آن دام خودداری کنید.

سوالات متداول

 1. راه های روش تشخیص گوسفند سالم از ناسالم چیست؟
  از مهمترین راه تشخیص میتوان جثه قوی، چشمانی براق، داشتن پشم و موهای صاف و نرم نیز اشاره کرد.
 2. علائم گوسفند زنده ناسالم چیست؟
  از علائمی میتوان به بی اشتهایی، ورم مفاصل، عطسه، اسهال اشاره نمود.
 3. آیا نشخوار در سلامت دام موثر است؟
  در پاسخ باید بگوییم بله؛ یکی از نشانه های سلامت گوسفند زنده نشخوار کردن غذا در زمان استراحت آن می باشد.
چه امتیازی می دهید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − دو =