کبد چرب در طیور تخمگذار

کبد چرب در طیور تخمگذار

علت کبد چرب در طیور تخمگذار چیست؟

یکی دیگر از بیماری های که بین طیور رایج می باشد کبد چرب می باشد که معمولا مرغان که چاق هستند با این نوع بیماری روبرو می شوند. این بیماری می تواند برای آنها عوارضی را به همراه داشته باشد. نکته ای که بسیار حائز اهمیت می باشد آن است که بروز این بیماری می تواند ضرر زیادی به اقتصاد کشور وارد کند. از همین رو باید برای برای درمان آنها اقداماتی نیز انجام شود. ما در این مقاله قصد داریم به طور کامل در مورد کبد چرب در طیور تخمگذار به گفتگو نیز بپردازیم.

علائم بروز کبد چرب در طیور تخمگذار

حتما باید علائم بروز طیور تخمگذار جهت بروز حتما به آن توجه لازم را داشته باشید از مهم ترین علائم می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد.

 • رنگ زرد طیور
 • پوست رنگ پرنده
 • فشار بر روی انگشتان

علل بیماری کبد چرب در طیور

علت اصلی آن می توان گفت کمی نامشخص می باشد اما فاکتور های وجود دارد که سبب بروز آن نیز می شود از جمله می توان به تغذیه، ژنتیک و فاکتور های محیطی نیز اشاره کرد. از دیگر علت ها به موارد زیری که قید شده است توجه لازم را داشته باشید.

وزن بدن و بالانس انرژی

یکی از نکاتی که باید کبد چرب در طیور تخمگذار بدانید آن است که اگر بیش از حد انرژی استفاده شود، سبب تجمع چربی نیز می شود. از همین رو کبد طیور چرب می شود. دیگر نکته ای که حائز اهمیت می باشد آن است تمامی مرغ های که در سوله نگهداری می شوند به دلیل اینکه تحرکی ندارند و انرژی کمتری را صرف می کنند.

افزایش استروژن

حتما تا به حال اسم استروژن را شنیده اید و حتما میدانید که استروژن به همراه بلوغ جنسی نیز می باشد و زمانی که طیور به سن تولید می رسند استروژن آنها نیز افزایش پیدا می کند. زمانی که استروژن و انرژی در طیور زیاد شود می توان زمینه ساز بیماری کبد چرب در پرندگان نیز می شود.

افزایش استروژن

افزایش استروژن در طیور

بیماری کبد چرب ناشی از استرس گرمایی

یکی دیگر از عواملی که سبب کبد چرب در طیور تخمگذار می شود استرس گرمایی می باشد زمانی که دمای محیط بالا برود سبب کاهش انرژی طیور نیز می شود. در این زمان باید حتما برای خنک کردن سوله طیور ها از فن های بزرگ جهت تهویه هوا نیز استفاده کنید.

مایکوتوکسین در بیماری کبد چرب پرندگان

زمانی که مایکوتوکسین ها با غلات وارد خوراک یا جیره غذایی می شود سبب تجمع لیپید ها در کبد و در بعضی از مواقع نیز سبب خونریزی نیز می شود زمانی که طیور از جیره فاسد استفاده کند سبب افزایش چربی کبد نیز می شود.

نحوه درمان و پیشگیری سندرم کبد چرب

باید حتما از بروز بیماری کبد چرب جلوگیری کنیم. زیرا اگر سریعا به درمان آن اقدام نکنیم می تواند سبب مرگ و میر و هم چنین ضرر های اقتصادی نیز می شود. یکی از راه های که می توان از بروز آن جلوگیری کرد باید کیفیت غذای طیور را افزایش دهیم. نکته ای که بسیار حائز اهمیت می باشد آن است که اگر کلسیم در جیره غذای طیور کم باشد سبب بروز آن نیز می شود. نکته دیگر باید به آن توجه لازم را در برابر پیشگیری از این بیماری داشته باشید آن است که به دمای سوله و نگهداری پرندگان اهمیت دهید باید دمای محیط نگهداری آنها بین 25 الی 28 درجه سانتی گراد باشد. به عنوان مثال اگر دمای محیط 20 درجه باشد سبب مصرف انرژی نیز می شود با تنظیم دما نیز می توان از عارضه خونریزی کبد چرب تا حد زیادی نیز جلوگیری کرد.

نحوه درمان و پیشگیری سندرم کبد چرب

درمان کبد چرب طیور

نتیجه گیری

با توجه به نکاتی که در مقاله درباره کبد چرب در طیور تخمگذار بیان شد پی بردیم که عامل های زیادی می تواند سبب بروز این بیماری شود. از جمله می توان به استرس گرمایی، وزن بالا و افزایش استروژن نیز اشاره کرد. برای جلوگیری از بروز این بیماری حتما باید به دمای محیط نگهداری مرغ داری توجه کنید باید دما بین 25  الی 28 درجه سانتیگراد باشد با انجام این کار توانسته اید که از استرس گرمایی نیز پیشگیری کنید.

سوالات متداول

 1. علت کبد چرب در طیور تخمگذار چیست؟
  از مهم ترین علت ها می توان به استرس گرمایی، ورن بالا و کمبود کلسیم موجود در خوراک نیز اشاره کرد.
 2. چگونه می توان از استرس گرمایی در طیور جلوگیری کرد؟
  برای جلوگیری از استرس گرمایی باید دمای محیط 25 الی 28 درجه سانتی گراد باشد.
 3. آیا تغذیه در بروز کبد چرب در طیور تخمگذار موثر است؟
  بله. باید بگوییم تغذیه و مواد معدنی بسیار در جلوگیری از آن موثر خواهد بود.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =