چرا تغذیه دام در فصول سرد اهمیت دارد؟

چرا تغذیه دام در فصول سرد اهمیت دارد؟

چرا تغذیه دام ها در فصل زمستان اهمیت ویژه ای دارد؟

از آنجایی که تغذیه دام ها بسیار در رشد و پرورش گوشت دام ها موثر می باشد. نکته ای که بسیار حائز اهمیت می باشد. آن است که در فصل سرما رویش گیاه ها تا حد زیادی کاهش پیدا می کند از همین رو اهمیت تغذیه دام در فصول سرد حائز اهمیت می باشد. توجه داشته باشید که دام ها برای اینکه دمای بدن خود را حفظ کنند در فصل سرما غذای بیشتری مصرف میکنند برای اهمیت تغذیه دام در فصول سرد به موارد زیر توجه داشته باشید.

تغذیه دام در فصول سرد باید به چه صورت باشد؟

از آنجایی که مواد غذایی دام باید از مواد مغذی تشکیل شده باشد. زمانی که مواد مغذی در خوراک آنان کاهش بیاید با علائم نیز همراه خواهد بود. نکته دیگری که باید در اهمیت تغذیه دام در فصول سرد می توان گفت که در فصل سرما تغذیه دام ها تنها به صورت دستی انجام می شود. بنابراین پس بسیار حائز اهمیت می باشد که تمامی مواد غذایی دام به طور کامل رفع شود. نکته ای که لازم است بدانید آن است در صورت عدم تغذیه مناسب به دام به مشکلاتی روبرو خواهیم شد.

تغذیه دام در فصول سرد باید به چه صورت باشد؟

تغذیه دام در فصل زمستان

 

در صورت عدم تغذیه مناسب دام در سرما چه می شود؟

همانطور که در بالا بیان شد، پی بردیم که اگر دام ها در فصل زمستان تغذیه مناسبی نداشته باشند با شرایط و یک سری شکلات روبرو می شوند از مهم ترین مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • احتمال سوء تغذیه در دام
 • کم شدن وزن دام
 • کاهش شیردهی دام
 • کاهش پیدا کردن زاد و ولد
 • اگر شرایط بسیار دشوار باشد با مرگ دام ها روبرو خواهیم شد.

چرا توصیه می شود که در فصول سرد برای دام ها از آب گرم استفاده شود؟

همانطور که میدانید همه دام ها باید از آب جهت رفع تشنگی و ادامه حیات استفاده کنند. توصیه می شود که دام ها در فصل سرد از آب سرد استفاده نکنند. اگر کمی دقت کرده باشید میدانید که در فصل سرما دام ها به کمتری نسبت به فصل گرما آب می نوشند. در واقع زمانی که دام ها در فصل سرما آب گرمی که استفاده می کنند باعث کاهش اشتها در آنها می شود.

در فصل مستان دام ها به چه نوع مواد مغذی نیاز دارند؟

با توجه به نکاتی که در مقاله درباره اهمیت تغذیه دام در فصول سرد بیان شد پی بردیم که در خوراک دام ها باید تمام مواد غذایی وجود داشته باشد. از مهم ترین آنها در زیر به کامل اشاره شده است.

استفاده از آب در خوراک دام

یکی از پر ارزش ترین مواد مغذی، آب می باشد. حتما توجه داشته باشید میزان آب مصرفی دام به نوع سن و جنس آن بستگی دارد. فقط توجه داشته باشید که آب نباید زیر صفر درجه باشد. البته در خوراک سبزی که دام نیز مصرف می کنند آب لازم موجود می باشد.

استفاده از آب در خوراک دام

نوشیدن آب توسط دام

پروتئین ها جزء مواد اصلی مغذی

یکی از مهم ترین مواد  مغذی در خوراک دام، پروتئین می باشد. اهمیت تغذیه دام در فصول سرد که پروتئین در آن بسیار مهم است. وجود پروتئین در خوراک دام سبب رشد پشم، شکل گیری عضلات نیز می شود. حتما تامین پروتئین در خوراک دام را مد نظر داشت باشید.

قندها در خوراک دام

وجود قندها سبب تامین انرژی دام می شود. از آنجایی که دام ها برای خوردن، خوابیدن و راه رفتن به انرژی نیاز دارد و تامین این انرژی باید توسط خوراک تامین شود. زمانی که قند کافی در خوراک دام وجود داشته باشد. علاوه بر تامین انرژی سبب افزایش تولید شیر در دام ها خواهد شد. اگر بخواهید قند دام های خود را در خوراک آنها تامین کنید می توانید از غلات، تفاله چغندر استفاده کنید.

چربی یا لیپید در خوراک دام

چربی ها هم مانند پروتئین ها سبب تامین انرژی دام ها می شود. هم چنین بعضی از ویتامین ها مانند ویتامین A،E  توسط چربی سبب جذب بدن دام  می شود. حتما به میزان چربی در جیره غذایی توجه لازم را داشته باشید.

چربی یا لیپید در خوراک دام

تغذیه مناسب دام

استفاده از مواد معدنی و ویتامین ها

اهمیت تغذیه دام در فصول سرد شامل مواد معدنی و ویتامین ها می شود. مواد معدنی جهت محکم تر شدن استکان های دام توصیه می شود که مورد استفاده قرار بگیرد. این مواد معدنی شامل منیزیم، فسفر و کلسیم می باشد اگر این مواد معدنی کاهش پیدا کند سبب کاهش رشد و تولید شیر در دام ها می شود.

ویتامین ها که جزء مواد مغذی به حساب می آید . در صورت عدم تامین ویتامین ها، با مشکلاتی نظیر کوری در دام ها، کاهش سرعت رشد و سقط جنین مواجه خواهیم شد. بنابراین حتما به میزان ویتامین وجود در خوراک دام خود اهمیت دهید.

نتیجه گیری

با توجه به نکاتی که در مقاله درباره اهمیت تغذیه دام در فصول سرد  بیان شد پی بردیم حتما در خوراک دام ها باید مواد مغذی و ویتامین ها وجود داشته باشد. در صورت عدم تامین مواد مغذی با مشکلاتی نظیر کاهش رشد سرعت، کاهش تولید شیر و… مواجه خواهیم شد. برای اطلاعات بیشتر به سایت ما مراجعه کنید.

سوالات متداول

 1. چرا توصیه می شود به خوراک دام در فصل سرما اهمیت دهیم؟
  از آنجایی  به علت سرما رویش گیاهان به طوری در زمستان متوقف می شود و خوراک دام به صورت دستی انجام می شود باید تمامی مواد مغذی در خوراک دام تامین شود.
 2. مواد مغذی برای دام شامل چه موادی می باشد؟
  از جمله می توان به موادی شامل آب، پروتئین ها، قندها، چربی ها و مواد معدنی می باشد.
 3. ویتامین ها چه نقشی در خوراک دام دارند؟
  از آنجایی که وجود ویتامین ها سبب رشد سرعت تر دام می شود در صورت عدم با کاهش آن با رشد کمتر و سقط دام ها روبرو خواهیم شد.
چه امتیازی می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 17 =