بیماری ویروسی لمپی اسکین در گاو

بیماری ویروسی لمپی اسکین در گاو

بیماری ویروسی لمپی اسکین در دام چیست؟

باید بگوییم در گاوها بیماری های زیادی احتمال دارد رخ دهد. از همین رو باید به همه نکاتی که در نگهداری آنها موثر است توجه لازم را داشته باشیم. یکی از این نوع بیماری ها، بیماری ویروسی لمپی اسکین در دام می باشد که می تواند باعث مرگ گاو نیز شود. آنچه باید در مورد این بیماری بدانید آن است که این بیماری نوعی عفونی می باشد که می تواند بسیار حاد شود. هم چنین گاو هایی که به این بیماری مبتلا هستند بر روی پوست آنان ضایعاتی نیز ایجاد می شود. نکته که بسیار حائز اهمیت می باشد که بیماری ویروسی لمپی اسکین در گاو از حشرات گزنده نیز انتقال می یابد.

علائم بیماری لمپی اسکین

لازم است بدانید که برخی از بیماری ها با علائمی همراه است از مهم ترین علائم بیماری ویروسی لمپی اسکین در گاو می توان به مواد زیر نیز اشاره کرد.

علائم بیماری لمپی اسکین

بیماری لمپی اسکین

 • تب 41 درجه ای
 • بی اشتهایی
 • کاهش شیر
 • ریزش اشک بیش از حد
 • ترشحات بینی و بزاق
 • مشکلات تنفسی
 • تورم غدد لنفاوی
 • عفونت ریه
 • سرفه
 • التهاب
 • تورم پاها

چگونه گاوها به این بیماری مبتلا می شوند؟

می توان اصلی ترین دلیل ایجاد بیماری را  از وجود بندپایان دانست. حشرات گزنده در رخ دادن این بیماری بسیار نقش دارد و می توان آن را عامل اصلی بیماری دانست. عامل دیگری که سبب شیوع این بیماری در بین دیگر گاوها می شود، مقدار بزاق زیادی که در آبشخور مشترک دام ها ریخته می شود. هم چنین گوساله هم حتی از راه خوردن شیر از گاوهای آلوده به این بیماری دچار می شود.

روش تشخیص بیماری لمپی اسکین در گاو به چه صورت می باشد؟

یکی از اولین روش های تشخیص می توان به مشاهده ضایعات مشخص پوستی یا دهانی نیز اشاره کرد. هم چنین برای گاوهایی که موی بلندی روی پوست آن وجود دارد می توان بر روی پوست آنان آب بریزید و به راحتی می توان این بیماری را مشاهده کرد.

چگونه می توان بیماری لمپی اسکین را درمان کرد؟

درمان بیماری لمپی بسیار حائز اهمیت است. با درمان آن می توانید از انتقال آن به سایر دام های دیگر جلوگیری کنید هم چنین درمان آن سبب جبران ضررهای اقتصادی نیز می شود. در اولین گام باید ابتدا از داروهای آنتی بیوتیک و ضد التهاب نیز استفاده شود. هم چنین در این زمان توصیه می شود که تزریق ویتامین ها نیز انجام شود. با مصرف آنتی بیوتیک ها می توان عفونت های موجود در بدن دام ها را تا حدی نیز کاهش داد. نکته قابل توجه آن است که زمانی که عفونت در بدن دام کم شود، اشتهای آن نیز در زمان غذا خوردن بهبود می یابد.

نحوه درمان بیماری ویروسی لمپی اسکین

تزریق واکسن به گاو

راه های پیشگیری از بیماری عفونی ویروسی

حتما مواردی که در مورد راه پیشگیری از این بیماری که قید شده است را جدی بگیرید. همانطور که در بالا بیان شد پی بردیم عامل اصلی این بیماری پشه ها و حشرات نیز می باشند. از همین رو برای جلوگیری از گزیدن باید از حشره کش نیز استفاده کنید. یکی دیگر از راه های پیشگیری استفاده به موقع واکسن می باشد.

راه های پیشگیری از بیماری عفونی ویروسی

واکسیناسیون دام ها

یکی دیگر از راه های پیشگیری  برای گوساله ها است باید بگوییم آن دسته از گوساله های زیر 6 ماه می باشند و از شیر مادر  تغذیه میکنند تا سن 6 ماهگی نیازی به واکسینه نیست اما به محض اینکه شش ماهگی آنها به پایان رسید حتما باید واکسیناسیون برای آنها انجام شود. از دیگر مواردی که لازم است بدانید آن است که ساله های که تازه شروع به غذا خوردن کرده اند و گاوهای شیرده بسیار در معرض این ویروس حاد قرار دارند. بنابراین انجام واکسیناسیون را فراموش نکنید.

نتیجه گیری

با توجه به نکاتی که در مقاله درباره بیماری ویروسی لمپی اسکین در گاو بیان شد پی بردیم که این بیماری یک بیماری عفونی می باشد و انتقال آن از گزیدن حشرات نیز می باشد. برای درمان آن باید حتما از آنتی بادی ها و داروهای ضد انقلاب نیز استفاده کنید. از راه های پیشگیری جهت شیوع بیماری باید از سم برای از بین بردن حشرات نیز استفاده کنیم.

سوالات متداول

 1. مهم ترین علائم بیماری لمپی اسکین چیست؟
  از مهم ترین علائم آن می توان تب، کاهش شیر، التهاب، سرفه و عفونت ریه نیز اشاره کرد.
 2. نحوه درمان بیماری ویروسی لمپی اسکین در گاو به چه صورت می باشد؟
  از آنجایی که برای بیماری های ویروسی درمان قطعی نیز وجود ندارد اما با استفاده از داروهای ضد التهاب می توان آن را درمان کرد.
 3. چگونه می توان از بروز بیماری عفونی ویروسی لمپی اسکین پیشگیری کرد؟
  از راه اصلی پیشگیری می توان به انجام واکسیناسیون به موقع و سم پاشی نیز اشاره کرد.
3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =