علت باز و بسته شدن دهان جوجه

علت باز و بسته شدن دهان جوجه

دلیل باز و بسته شدن دهان جوجه

حتما تا به حال شنیده اید که جوجه ها دهان خود را بعد از خوردن غذا باز و بسته می کنند. در واقع باید بگوییم این حرکت نشان دهند یک بیماری می باشد و معمولا باز و بسته شدن دهان جوجه ها در فصل های گرم سال اتفاق می افتد. می توان گفت علت باز و بسته شدن دهان جوجه یک بیماری ویروسی و عفونی می باشد. ما در این مقاله قصد داریم که علت باز و بسته شدن دهان جوجه را به طور کامل بررسی کنیم. برای اطلاعات بیشتر موارد زیر را به دقت مطالعه کنید.

علت تنفس جوجه ها با دهان باز چیست؟

باز بودن دهان جوجه ها میتوانید دلایل مختلفی داشته باشد، که مهم ترین عامل های آن در زیر قید شده است.

علت تنفس جوجه ها با دهان باز چیست؟

مشکلات تنفسی در طیور

 • بالا بودن دمای محیط
 • مشکلات تنفسی
 • انگل و قارچ
 • وجود مشکل در چینه دان و مری
 • بیماری های ویروسی

در زیر به تمامی موارد فوق به طور کامل شرح داده شده است.

بالا بودن دمای محل پرورش طیور

یکی از علت باز و بسته شدن دهان جوجه می توان به بالا بودن دمای محل پرورش جوجه ها اشاره کرد. دامپزشکان بر این باورند که جوجه های یک الی دو هفته ای را در دمای بالای 30 درجه سانتی گراد نگهداری شود ولی بعضی از موارد دما بالا بوده و جوجه ها تحمل این دما یا گرما را ندارند. در این زمان باید درجه بخاری را کم کنید یا اینکه از لامپ مادر مصنوعی یا لامپ رشته ای جهت گرم نمودن جوجه ها استفاده کنید. توجه داشته باشید اگر قصد دارید از لامپ رشته ای استفاده کنید باید آن را در ارتفاع بالا نصب کنید. اگر با انجام این مراحل باز هم شاهد باز و بسته شدن دهان جوجه ها بودید می توان گرمای تابستان را عامل اصلی آن دانست. بعضی از جوجه ها که دهانش را باز و بسته می کنند علاوه بر آن بال های خود را کمی باز نگه می دارند تا با این روش بتواند کمی خنک شوند.

برای خنک کردن آنها باید به اندازه کافی آب در اختیار آنها قرار دهید. حتما برای تهویه هوا از فن تهویه مناسب استفاده نمایید با توسط آن بتوانیم گرمای سوله را به خارج منتقل کنید. هم چنین با استفاده از اسپری آب و یا رطوبت ساز التراسونیک جوجه های خود را خنک کنید.

ملتهب شدن چینه دان باعث علت باز و بسته شدن دهان جوجه

یکی دیگر از علت باز و بسته شدن دهان جوجه می باشد، وجود هضم نشدن غذا در سنگدان آنها می باشد. زمانی که نمی توانید غذای سفت را هضم کنند با مشکل تنفسی هم روبرو می شوند.

ملتهب شدن چینه دان باعث علت باز و بسته شدن دهان جوجه

مرگ جوجه ها با ملتهب شدن چینه دادن

تحریک گلو جوجه ها

ممکن است بعضی از جوجه ها جهت کنجکاوی اشیاء را بر روی علوفه ها مشاهده کند و آن را قورت دهند از همین رو ممکن است آن شی آلوده به باکتری و یا قارچ باشند، که سبب مشکل تنفسی در آنها می شود. برای درمان گلو درد و کمک بهتر غذا ها می توانید با استفاده از روغن زیتون توسط قطره چکان در گلوی جوجه بریزید.

مشکلات تنفسی در طیور

برخی از بیماری های عفونی نظیر برونشیت که سالانه تعداد زیادی از جوجه ها را از بین میبرد این بیماری سبب ضعیف شدن سیستم تنفسی جوجه و مرغ ها میشود. زمانی که جوجه ها با مشکل تنفسی روبرو می شوند دهن خود را باز و بسته می کنند. علاوه بر این احتمال وجود دارد که جوجه با نشانه ای نظیر بی حالی و بی اشتهایی همراه باشد که اگر در این زمان به آنها توجه نشود باعث تلفات زیادی در طیور می شود. زیرا به دلیل  ضعیف بودن ها بیماری به سرعت شیوع پیدا می کند. اگر شاهد کوچک ترین علامت بیماری جوجه مانند باز نگه داشتن دهان شدید سریعا آن را قرنطینه کنید و سریع اقدام به درمان آن کنید. برای درمان بیماری تنفسی مرغ باید از آنتی بیوتیک استفاده نمایید. علاوه بر استفاده از آن باید به موقع برای جلوگیری از بیماری ویروسی و عفونی واکسیناسیون انجام شود. برای خرید واکسن و دیگر دارو های دام و طیور به سایت ما مراجعه کنید.

بروز عفونت های انگلی در جوجه ها

نوعی انگل وجود دارد که در گلو و مری جوجه ها لانه سازی می کند که سبب مشکلات تنفسی در جوجه می شود. یکی از نشانه ای عفونت انگلی در جوجه ها باز گذاشتن منقار، تنفس تند تند می باشد. این بیماری به سرعت به جوجه های سالم انتقال می یابد. با مراجعه کردن به دامپزشک می توان نوع عفونت انگلی را تشخیص داد و با استفاده از آنتی بیوتیک خوراکی این بیماری را درمان کنند.

بروز عفونت های انگلی در جوجه ها

عفونت های انگلی در جوجه ها

نتیجه گیری

در مورد علت باز و بسته شدن دهان جوجه باید بگوییم که چندین عامل باز این علائم می باشد از مهم ترین دلایلی که سبب باز و بسته شدن دهان جوجه ها می شود. بالا بودن دمای محیط، مشکلات تنفسی، انگل و قارچ ها می شود. هم چنین به طور کامل راه های درمان باز و بسته شدن دهان جوجه ها مورد بررسی قرار داده ایم.

سوالات متداول

 1. علت باز و بسته شدن دهان جوجه چیست؟
  از مهم ترین علت آن می توانیم به بالا بودن دمای محیط، مشکلات تنفسی، انگل و قارچ و… اشاره کرد.
 2. برای کاهش دمای بالا سوله طیور باید چه اقداماتی را انجام دهیم؟
  باید حتما برای تهویه دما از فن تهویه استفاده کنیم با استفاده از آن می توان گرمای داخل سوله را به خارج از سوله منتقل کرد.
 3. آیا عفونت انگلی در جوجه ها موجب باز و بسته شدن دهان آن می شود؟
  در پاسخ باید بگوییم بله. زیرا این ویروس در گلو و مری مرغ لانه گزینی می شود. همین عامل باعث مشکلات تنفسی در آنها می شود.
3.4/5 - (13 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + چهارده =