عوامل بیماری زای ورم پستان گاو

عوامل بیماری زای ورم پستان گاو

علت ورم پستان گاو چیست؟

بیماری ورم پستان بسیار می توانید به چرخه اقتصادی ضرر جبران ناپذیری وارد کند. توجه داشته باشید که بیماری ورم پستان گاو، ضررهایی نظیر هزینه های درمانی و دامپزشکی، کاهش تولید شیر و بیرون ریختن شیر را به همراه خواهد داشت. یکی از مهم ترین عوامل بیماری زای ورم پستان گاو می شود، التهاب بافت پارانسیم غدد پستانی می باشد. التهاب بافت پارانشیم سبب تغییرات فیزیکی و شیمیایی در شیر دام می گردد. ما قصد داریم در این مقاله در مورد عوامل بیماری زای ورم پستان گاو به گفتگو بپردازیم. جهت درمان بیماری های دام می توانید برای خرید واکسن دام به سایت زرین پخش مراجعه کنید.

چه عواملی باعث بیماری ورم پستان گاو می شود؟

اگر بخواهیم عوامل بیماری زای ورم پستان گاو را به طور کامل بررسی کنیم باید بگوییم این عامل ها به سه دسته تقسیم بندی می شود، که به شرح زیر می باشد.

 • عوامل بیماری زا اصلی
 • عوامل بیماری زا فرعی
 • عوامل بیماری زا غیر معمول

عوامل بیماری زا اصلی

عوامل بیماری زای ورم پستان گاو، بیماری های واگیردار می باشد. بیماری های واگیرداری که سبب ورم پستان گاو می شود شامل استافیلوکوکوس آرئوس، استرپتوکوکوس آگالاکتیه و .. می باشد. باید بگوییم که بیماری های واگیردار، کنترل آنها به شدت سخت می باشد. بیماری ورم پستان استافیلوکوکوس آرئوس سبب زخم هایی بر روی سرپستانک می شود. از طرف دیگر محل زخم ها موجب نفوذ باکتری می گردد. وجود این بیماری سبب لخته شدن و مشاهده خون در شیر خواهد بود. ورم پستان استرپتوکوکوس آگالاکتیه که بروز علت اصلی آن باکتری ها می باشند ممکن است این نوع از بیماری، از عدم رعایت موارد بهداشتی در سالن شیردوشی باشد و تنها راه جلوگیری از آن استفاده از دستکش می باشد.

عوامل بیماری زا فرعی

عوامل بیماری زا فرعی هم جزء دسته بیماری های واگیردار به حساب می آیند. یکی دیگر از عوامل بیماری زای ورم پستان گاو می توانید به انجام ندادن ضدعفونی بعد از شیر دوشی اشاره کرد.

عوامل بیماری زای غیر معمول

عوامل عفونی غیر معمول می تواند به صورت تکی یا تعداد بسیار کم پستان را درگیر کنند و معمولا باعث ورم زیادی می شود.

نشانه های بیماری ورم پستان چیست؟

همانطور که میدانید هر در بیماری در دام و طیور با علائم و نشانه های همراه می باشد. از مهم ترین نشانه های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

نشانه های بیماری ورم پستان چیست؟

ورم و التهاب پستان گاو

 • کاهش چربی شیر
 • کاهش تولید شیر
 • افزایش گلیکوژن
 • کاهش لاکتوز شیر
 • تب
 • بی اشتهایی
 • بی حالی و افزایش ضربان قلب
 • درد در ناحیه پستان

ورم پستان دام به چند نوع دسته بندی می شود؟

اگر ورم پستان دام مورد درمان و پیشگیری قرار نگیرد ممکن است به سایر دام ها سرایت کند. طی یک مدت کوتاهی ورم ها به نوع مختلفی تبدیل می شود، که به شرح زیر می باشد.

 1. ورم پستان مزمن
 2. ورم پستان حاد
 3. ورم پستان فوق حاد

نحوه درمان بیماری ورم پستان در گاو

بعد از شناخت عوامل بیماری زای ورم پستان گاو باید نحوه درمان آن را آموزش دهیم. برای درمان آن نیاز به دارو هایی مختلفی داریم. ابتدا باید برای درمان آن تزریق پنی سیلین توسط دامپزشک انجام شود. مرحله دوم باید از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی نیز فلونکسین استفاده شود. هم چنین انجام شیردوشی و دور ریختن شیر به طور مرتب بین 2 الی 3 ساعت انجام شود.

نحوه درمان بیماری ورم پستان در گاو

ضدعفونی پستان گاو

چگونه می توان از ورم پستان در دام جلوگیری کرد؟

راه های زیادی برای جلوگیری از ورم پستان وجود دارد که باید حتما به آنها دقت کنیم. از مهم ترین موارد آنها در زیر قید شده است.

چگونه می توان از ورم پستان در دام جلوگیری کرد؟

التهاب و سوزش پستان گاو

ضد عفونی فنجان های دستگاه شیر دوشی

دستگاه های شیردوشی که مانند فنجان می باشد، دائما در حال باز و بسته شدن هستند که همین عامل سبب آلودگی در گله می شود و با تعویض دستگاه شیر دوشی به دیگر دام ها آلودگی منتقل می شود. از همین رو باید فنجان های دستگاه شیردوشی به طور کامل ضدعفونی شوند، بعد از انجام ضدعفونی توسط آب پاکیزه شست و شو داده شوند.

ضد عفونی سر پستانها

اگر سر پستان های گاو ضدعفونی نشود، میتواند موجود باکتری ها باعث بیماری ورم پستان آنها شود. پس در نتیجه ضد عفونی آن بسیار حائز اهمیت می باشد. توجه داشته باشید، برای ضد عفونی کردن سر پستانها از مواد گلیسیرین بالانولین استفاده شود، در واقع این مواد سبب مرطوب بودن پوست پستان می شود، که برای از بین بردن ورم پستانهای مخفی و عفونت ها موثر می باشد.

شستشوی سالن شیر دوشی

حتما باید تمامی بخش های سالن شیردوشی نظیر کف، دیوارهای سالن و ظروفی که برای نگهداری شیر استفاده می شود، ضدعفونی و سپس شست و شو داده شود.

نتیجه گیری

در مورد عوامل بیماری زای ورم پستان گاو باید بگوییم که بیماری های واگیرداری نظیر استافیلوکوکوس آرئوس باعث ورم پستان در دام می شود. از همین رو در این مقاله یک سری راه ها جهت درمان و پیشگیری از ورم پستان دام اشاره کرده است برای داروها و واکسن هایی که جهت درمان این بیماری نیاز دارید می توانید به وب سایت زرین پخش مراجعه کنید.

سوالات متداول

 1. علائم بیماری ورم پستان در دام کدامند؟
  علائمی نظیر تب، بی اشتهایی، درد در ناحیه پستان و ضعف از علائم این بیماری به شمار می آید.
 2. چگونه می توان از بروز این بیماری جلوگیری کرد؟
  از مهم ترین راه ها برای جلوگیری از بروز این بیماری می توان ضدعفونی ضد عفونی فنجان های شیردوشی، شست و شوی سالن شیر دوشی اشاره کرد.
 3. ورم پستان گاو به چند دسته تقسیم بندی می شود؟
  ورم پستان به چند دسته تقسیم بندی می شود که شامل ورم پستان مزمن، حاد و فوق حاد دسته بندی می شود.
2/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =