علل بروز بیماری پیکا(گنده خواری) در گوسفندان

علل بروز بیماری پیکا(گنده خواری) در گوسفندان

علت بروز بیماری پیکا در گوسفندان

یکی از بیماری های نگران کننده در دام ها بیماری پیکا یا گنده خواری می باشد که در این نوع بیماری به دلیل کمبود مواد معدنی و ویتامین ها مانند سدیم و مس در غذای دام، دام ها تمایل دارند که هر چه در دسترس شان است از جمله شیشه، پلاستیک و… را بخورند. یکی دیگر از دلایلی که موجب بروز این بیماری می شود اختلالات عصبی مانند هاری و استونمی و همچنین درد می باشد که در صورت درمان نشدن آن با عوارضی همراه خواهد شد. در دام نیز به دلیل عدم وجود مواد معدنی، آنها موی بدن همدیگر را میخورند که سبب ایجاد کیست های توپی در شکمبه دام می شود. در ادامه مطلب بیشتر در مورد علل بروز بیماری پیکا در گوسفندان به گفت و گو میپردازیم.

ارزش مواد معدنی در خوراک گوسفندان

همانطور که میدانید تامین مواد معدنی در خوراک دام بسیار اهمیت دارد. از همین رو مواد معدنی از جمله مس، آهن، کبالت، سدیم و کلر می باشد. بنابراین تامین آنها در مواد غذایی دام فراموش نشود. در صورت عدم یا کمبود آنها دام ها با مشکلاتی روبرو می شوند. از جمله می توان به ریزش پشم، کاهش شیر نیز اشاره کرد. در صورت کاهش مواد معدنی، اشتهای دام ها نیز زیاد می شود از همین روی به خوردن سایر اشیاء نظیر پلاستیک، نایلون و چوب نیز می آورند. یکی از راه های پیشگیری برای جلوگیری از علل بروز بیماری پیکا(گنده خواری) در گوسفندان بایستی به اندازه کافی در مواد خوراکی آنها سنگ نمک خوراکی و دیگر مکمل های معدنی قرار دهید.

ارزش مواد معدنی در خوراک گوسفندان

ارزش مواد معدنی

بیماری پیکا دامی یا گنده خواری

برخی از دامداران بر این باورند که برای کاهش هزینه های خوراک دام به آنها غذای بی کیفیت هم می تواند بدهند، در واقع باید بگوییم که این باور کاملا اشتباه می باشد. توجه داشته باشید استفاده از غذای بی کیفیت برای دام سبب چاق شدن دام می تواند افزایش اشتها را هم به همراه داشته باشد این عامل سبب می شود که دام به بیماری پیکا یا گنده خواری مبتلا شود.

چگونه می توان، علل بروز بیماری پیکا در گوسفندان را به حداقل رساند؟

یکی از بهترین راه های جلوگیری از علل بروز بیماری پیکا در گوسفندان تهیه کردن به اندازه کافی در خوراک دام می باشد شما با در نظر گرفتن موارد زیر می تواند بروز این بیماری را به حداقل برسانید

 • بهبود بخشیدن کیفیت جیره غذایی دام
 • افزودن مکمل های غذایی به خوراک دام
 • استفاده از آجرهای معدنی فسفر دار 30 درصد
 • تامین سدیم و کلر بدن دام ها
 • جدا کردن دام هایی به بیماری پیکا مبتلا هستند را جدا کنید
 • استفاده از واکسن الیگوویت، کوباکس، دکسترافر

علائم بیماری  گنده خواری در دام ها به چه صورت می باشد؟

همانطور که قبلا اشاره کرده بودیم باید حتما به علائم دام خود توجه لازم را داشته باشید، از جمله می توان به علائم زیر نیز اشاره کرد.

علائم بیماری  گنده خواری

بیماری گنده خواری در گوسفندان

 • ریزش پشم
 • مالیدن بدن خود دام به دیوار آغل
 • مشاهده دام در حال خوردن چوب

راه های پیشگیری از بیماری گنده خواری دام ها

از مهم ترین راه های پیشگیری این بیماری در زیر به اشاره شده است.

 • فراهم کردن سنگ های لیسیدنی سدیم و کلر
 • تامین مس در خوراک دام
 • تامین کبالت بدن دام

بروز مسمومیت در دام ها

همانطور که در بالا بیان شد کمبود مواد معدنی در دام ها سبب ایجاد بیماری پیکا نیز می شود، هم چنین احتمال دارد باعث مسمومیت آنها شود توجه داشته باشید گوسفندانی که در باغی به چرا مشغول می باشند احتمال اینکه صاحبان باغ برای جلوگیری از آفت ها، درخت ها را سم پاشی کرده باشند در نتیجه گوسفندان اگر از آنها استفاده کنند سبب مسمومیت آنها نیز می شود. هم چنین احتمال دیده شدن خون در ادرار آنها ممکن است.

بروز مسمومیت در دام ها

مرگ گوسفند با مسمومیت

نتیجه گیری

با توجه به نکاتی که در مقاله درباره علل بروز بیماری پیکا(گنده خواری) در گوسفندان به گفتگو پرداختیم و پی بردیم که عامل اصلی این بیماری، کمبود مواد معدنی نیز می باشد. بنابراین حتما سعی کنید که مواد معدنی دام های خود را تامین کنید.

سوالات متداول

 1. علل بروز بیماری پیکا(گنده خواری) در گوسفندان چیست؟
  ار مهم ترین علت این بیماری می واد به عدم یا کمبود مواد معدنی در خوراک دام نیز اشاره کرد.
 2. علائم بیماری گند خواری در گوسفندان چیست؟
  از مهم ترین علائم آن می توان به ریزش پشم، مالیدن بدن به دیوار آخور و بی حالی نیز اشاره کرد.
 3. چه مواد معدنی باید در خوراک دام وجود داشته باشد؟
  از مهم ترین مواد معدنی می توان به سدیم، کلر، کبالت، مس و آهن نیز اشاره کرد.
4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 10 =