بیماری کم خونی عفونی طیور

بیماری کم خونی عفونی طیور

علت بیماری کم خونی عفونی طیور چیست؟

یکی از بیماری های رایج در طیورها کم خونی عفونی می باشد، که با علائم و نشانه های رو به رو است. توجه داشته باشید که بیماری کم خونی عفونی طیور در تمام سنین آنها احساس می شود. لازم به ذکر است که بگوییم این بیماری بیشتر در جوجه های نر گوشتی نمایان می شود. در هنگام مشاهده این بیماری باید سریعا برای درمان آن اقدام کنیم. در زیر به طور کامل در مورد بیماری کم خونی عفونی طیور توضیح داده است.

چه عواملی موجب این ویروس در طیور می شود؟

یکی از اصلی ترین عامل های که باعث ایجاد بیماری کم خونی عفونی طیور می شود ویروس از خانواده سیرکوویریده می باشد. که یک ویروس به طور مستقیم بر روی سیستم ایمنی طیور تاثیر گذاشته است. از همین رو این ویروس سبب شده که بیماری مختلفی در طیور و دام ها به وجود بیاید.

چه عواملی موجب این ویروس در طیور می شود؟

علائم ویروس در طیور

چه گروه هایی از طیور در خطر بیماری کم خونی عفونی طیور هستند؟

اگر بخواهیم به طور کلی بیان کنیم آن دسته از جوجه های جوانی که پادتن مادری را ندارند بیشتر در معرض خطر این بیماری می باشند. هم چنین جوجه هایی که سن آنها کمتر از دو هفته می باشند بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند.

علائم و نشانه های کم خونی طیور

توجه داشته باشید که طیور هایی که مبتلا به کم خونی عفونی شده اند ظاهری افسرده پیدا می کنند و معمولا علائم این بیماری بعد از گذشت دو هفته نمایان می شود. ناگفته نماند که هر چه مقدار ریروسی که وارد بدن طیور شده باشد به همان میزان علائم آن شدیدتر می باشد که در زیر به آنها اشاره شده است.

 • ظاهری رنگ پریده
 • بی اشتهایی
 • افسردگی
 • اسهال آبکی
 • کاهش رشد
 • عدم داشتن تعادل
 • سیاه شدن بال ها
 • ورم سر و پا

مضرات ناشی از کم خونی عفونی در جوجه ها کدامند؟

از آنجایی که این کم خونی باعث مرگ و میر زیادی در جوجه و مرغ ها می شود. اغلب ای میزان مرگ و میر در هفته سوم زندگی طیور زخ می دهد. از طرف دیگر سیستم ایمنی طیور ضعیف شده و سبب دیگر بیماری های عفونتی هم می شود.

چگونه می توان از بیماری کم خونی در طیور جلوگیری کرد؟

راه های زیادی برای پیشگیری از این بیماری وجود دارد که در زیر به طور کامل به آنها اشاره شده است.

چگونه می توان از بیماری کم خونی در طیور جلوگیری کرد؟

بی حالی طیور به علت کم خونی

 • واکسینه شدن تمامی کله طیور در سن 12 تا 15 هفتگی
 • جدی گرفتن اقدامات مربوط به امنیت زیستی
 • تنظیم یک برنامه مناسب برای تقویت و بالابردن سیستم ایمنی
 • کنترل کردن عفونت های تنفسی و دیگر بیماری ها
 • به حداقل رساندن تراکم گله

نحوه درمان کم خونی عفونی در جوجه ها

درمان یکی از مهم ترین عواملی می باشند که باید حتما اقدام به درمان کنیم. از آنجایی درمان خاصی برای این بیماری وجود ندارد اما با یک سری راه های مانند درمان شیمیایی و فیزیکی می توان تا حد عوارض ناش از این بیماری را کاسته کرد. با استفاده از آنتی بیوتیک ها میتوان تا حدی از عفونت ثانویه آن جلوگیری کرد. هم چنین مکمل های خوراکی زیادی وجود دارد که در روند بهبودی کم خونی طیور موثر می باشد. زیرا این مکمل ها دارای یک سری ویتامین می باشد که از کم خونی جلوگیری می کند.

چگونه این بیماری به سایر طیورها انتقال پیدا می کند؟

یکی از راه های انتقال این بیماری توسط مدفوع مرغ ها و جوجه های آلوده می باشد. از این دو طریق به راحتی از جوجه آلوده به مرغ سالم طی مدت 6 هفته انتقال پیدا خواهد کرد. این ویروس می توانید به صورت افقی از پرنده آلوده به پرده حساس انتقال یابد. هم چنین به صورت عمودی از مادران آلوده به تخم مرغ های فاقد آنتی می باشند سرایت می کنند.

چگونه این بیماری به سایر طیورها انتقال پیدا می کند؟

انتقال ویروس از مرغ بیمار ب سالم

نتیجه گیری

با توجه به نکاتی که در مقاله درباره بیماری کم خونی عفونی طیور بیان شد پی بردیم این بیماری جزء ویروس های طیور به حساب می آید. توجه داشته باشید که اگر متوجه شدید که طیور با علائمی نظیر ظاهری افسرده، بی اشتهایی، عدم داشتن تعادل همراه است سریعا برای درمان آن اقدام کنید. هم چنین برای خرید واکسن ها می توانید به سایت زرین پخش مراجعه کنید.

سوالات متداول

 1. معمولا این بیماری در سنی در طیور رخ می دهد؟
  معمولا این بیماری در سن های کم از دو هفتگی در طیور اتفاق می افتد.
 2. چه راه های برای پیشگیری از بیماری کم خونی عفونی در طیور وجود دارد؟
  اینکه هر هفته واکسیناسیون به طور مرتب انجام شود.هم چنین از مکمل های خوراکی که دارای انواع ویتامین ها می باشد استفاده شود.
 3. چگونه می توانیم واکسن برای طیور را تهیه کنیم؟
  می توانیم با مراجعه به سایت زرین پخش واکسن مورد زا خریداری کنیم.
چه امتیازی می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =