نقش پیش مخلوط ها و استفاده از آنها در تغذیه نشخوارکنندگان

نقش پیش مخلوط ها و استفاده از آنها در تغذیه نشخوارکنندگان

اهمیت استفاده از پیش مخلوط ها در تغذیه دام ها

همانطور که میدانید پیش مخلوط ها بسیار در تغذیه دام موثر می باشد. نکته ای که بسیار حائز اهمیت می باشد آن است که مواد معدنی در در غذای دام حتما وجود داشته باشد. توسط خوراک با کیفیت می توان کیفیت با کیفیتی را نیز تولید کرد. بنابراین حتما توصیه می کنیم که حتما از پیش مخلوط ها استفاده نمایید. ما در این مقاله قصد داریم به طور کامل در مورد پیش مخلوط ها در تغذیه نشخوارکنندگان نیز اشاره کنیم.

نکات مهم در تولید پیش مخلوط ها

بسیاری از دام ها این سوال را دارند که چگونه می توان پیش مخلوط ها را تهیه کنیم. که در زیر به طور کامل به آنها نیز اشاره شده است.

 • استفاده از بایندرهای مایع
 • نکاتی در مورد ترکیبات حامل
 • جریان پذیری در پیش مخلوط ها
 • اندازه و تعداد ذرات
 • تولید پیش مخلوط

پیش مخلوط های ویژه آمینو فیت

این نوع از پیش مخلوط ها به عنوان ریز مخلوط ها به حساب می آید این نوع پیش مخلوط ها می توان را جز اسیدهای آمینه نیز به حساب آورد. برای تولید کننده خوراک حتما باید یک سری موارد را مد نظر داشته باشید که شامل جغرافیایی و هم چنین گونه و نژاد را مد نظر داشته باشید. نکته ای که بسیار قابل توجه می باشد آن است که در نقش پیش مخلوط ها در نشخوار کنندگان می توان گفت به گونه ای می باشد رد این پیش مخلوط ها نیاز کلی تغذیه دام را تامین می کند.

خصوصیات پیش مخلوط های ویژه آمینو فیت

در اولین تولید آمینو فیت ها، ابتدا سطح منابع پروتئین با کاهش بوده است. هم چنین از همین رو باید به گونه ای تولید شود که تمامی جیره های در آن برای نشخوار کنندگان تامین شود.

چه خوراک هایی برای دام ها ضروری می باشد؟

حتما به یک یا چند منبع تامین کننده که بسیار در جذب و متابولیسم دام اهمیت می باشد شامل موارد زیر می باشد

کربو هیدراتها

یکی از منابع اصلی که باید در پیش مخلوط در تغذیه بسیار از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد کربو  هیدرات ها می باشد که می توانید آن را از طریق غلات هایی نظیر ذرت، گندم و جو نیز اشاره کرد. نکته ای که بسیار حائز اهمیت می باشد آن است که زمانی که دام ها و طیور از ذرت استفاده می کنند، انرژی آنها افزایش پیدا می کند.

سایر منابع انرژی در خوراک کدام

استفاده از مایلو

یکی دیگر از منابع انرژی را که در خوراک دام ها استفاده می کنند مایلو می باشد که به صورت خرد شده یا آردی به دام داده می شود نکته ای که بسیار قابل توجه می باشد آن است حتما باید به صورت خرد شده و آردی نیز استفاده شود در غیر این صورت جذب آن کم می باشد.

استفاده از مایلو

خوراک دام

سورگوم

استفاده از سورگرم بسیار در تغذیه دام اهمیت دارد زمانی که دام های شما از سورگوم استفاده کنند کیفیت گوشت دام فزایش پیدا می کند.

یولاف

از یولاف به دلیل اینکه از مقدار فیبر بالایی برخوردار است نکته ای که لازم است بدانید آن است که یولاف موجب اشتها در دام نیز می شود.

منابع پروتئین در خوراک دام ها یا نشخوار کننده ها

یکی از مهم ترین منابع پروتئین ها، اسید آمینه ها می باشد. یکی از خوراک هایی که در تغذیه دام ها اثر زیادی دارد سویا است که سرشار از پروتئین و اسید آمینه می باشد.

منابع پروتئین در خوراک دام ها یا نشخوار کننده ها

علوفه تازه برای دام

نتیجه گیری

با توجه به نکاتی که در مقاله درباره پیش مخلوط ها در تغذیه نشخوارکنندگان بیان شد پی بردیم که حتما در تغذیه دام ها از آنها باید استفاده شود زیر دارای مواد معدنی نیز می باشد.

سوالات متداول

 1. به چه علت توصیه می شود که از پیش مخلوط ها برای تغذیه نشخوار کنندگان استفاده می شود؟
  از آنجایی که پیش مخلوط ها دارای املاح معدنی می باشد بسیار در تغذیه دام ها اثر دارد.
 2. آیا کیفیت خوراک دامی در کیفیت گوشت دام موثر می باشد؟
  بله. زیرا کیفیت خوراک دام می تواند در کیفیت گوشت آن موثر باشد.
 3. از چه منابع پروتئینی برای خوراک دام استفاده کنیم؟
  از منابعی نظیر کنجاله تخم پنبه، کنجاله کانولا نیز اشاره کرد.
چه امتیازی می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − یک =