بیماری راشیتیسم در گوسفندان

بیماری راشیتیسم در گوسفندان

علت بیماری راشیتیسم در گوسفندان چیست؟

همانطور که در مقاله های قبل بیان شده بود، که در دام ها و طیور ممکن است بیماری های زیادی رخ دهد و برخی از این بیماری های دامی و طیور سبب تلف شدن دام می شود و خسارت زیادی به دامدار وارد می شود. یکی از بیماری هایی که رخ می دهد، بیماری راشیتیسم در گوسفندان می باشد. در واقع این بیماری اختلالی در رشد استخوان دام ها می باشد. یکی از علت هایی که بیماری راشیتیسم در گوسفندان به وجود می آید، ناکافی بودن فسفر یا کلسیم در رژیم غذایی و کافی نبودن مواد معدنی و ویتامین D اشاره کرد. توجه داشته باشید، که این بیماری به عنوان یک بیماری مزمن خطرناک به حساب می آید. بیماری راشیتیسم در گوسفندان سبب اختلال در سیستم عصبی و قلبی را به همراه دارد. ناگفته نماند این بیماری ممکن است در هر سنینی در گوسفندان رخ دهد. نکته قابل توجه آن است، که بدانید نرمی استخوان در بین پای گوسفندان نوعی راشیتیسم به حساب می آید و یکی از دلایل پدید آن مدت سوء عملکرد متابولیسم استخوان در زمان رشد می باشد، اغلب این بیماری در بین بره ها بین شش الی دوازده ماه رایج می باشد. توجه داشته باشید شرکت زرین پخش یکی از بزرگ ترین شرکت های پخش داروهای دامپزشکی می باشد که این برای شما فراهم شده است تا به صورت آنلاین دارو مورد نظر را برای دام خود خریداری کنید.

مهمترین دلایل بیماری راشیتیسم در گوسفندان

دلایلی زیادی وجود دارد که باعث بیماری راشیتیسم در گوسفندان می شود، از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد.

مهمترین دلایل بیماری راشیتیسم در گوسفندان

بیماری راشیتیسم در گوسفندان

 • کمبود ویتامین D
 • کمبود کلسیم و فسفر
 • بیماری دستگاه گوارش
 • عدم تحریک
 • نگهداری در اتاق های تاریک، مرطوب و سرد
 • قرار نگرفتن در معرض نور خورشید در فصل تابستان

باید بگوییم که ویتامین D3 به کمک غده پارتیروئید در ارتباط با ایجاد فسفر، کلسیم و هم چنین در رشد بافت استخوانی دام موثر می باشد. همانطورکه در بالا بیان شد کمبود ویتامین D و مواد معدنی و تغذیه عامل اصلی این بیماری می باشد. در فصل سرما به دلیل کمبود ویتامین و نداشتن تحرک در دام های جوان هم رخ می دهد.

علائم راشیتیسم گوسفندان

این بیماری در بره ه با مرور زمان دیده خواهد شد. از سوی دیگر تشخیص بیماری راشیتیسم در گوسفندان در روز های ابتدایی کاملا دشوار می باشد. حتما در صورت مشاهده علائم های زیر سریعا به دام پزشک جهت تشخیص و درمان مراجعه کنید.

علائم راشیتیسم گوسفندان

مشاهده نرمی استخوان در دام ها

 • ضعف اندام ها
 • تغییر در شکل استخوان های جمجمه
 • رشد دندان ها با تاخیر
 • پوسیدگی و لق شدن دندان ها
 • قوز پشت
 • بزرگ شدن مفاصل
 • ریزش بزاق و سخت جویدن غذا
 • فلجی و زمین گیری
 • اختلال در رشد استخوان ها
 • جمع شدن ترشحات در سوراخ بینی

چگونه می توان از بروز بیماری راشیتیسم جلوگیری کرد؟

برای پیشگیری از این نوع بیماری باید ابتدا رژیم غذایی دام به طور کامل باشد و تمامی ویتامین های مورد نیاز و مواد معدنی در بره های جوان جبران شود. توجه داشته باشید، که دم های باردار باید در غذای آنها کلسیم، فسفر و انواع ویتامین ها نیز E، A،D، B حتما تامین شود. هم چنین برای گوسفندان باردار ویتامین D به صورت عضله ای تزریق شود. از دیگر عواملی که باید مد نظر قرار دهید نگهداری از بره های تازه متولد شده اند باید حتما محل نگهداری آنان جادار و گرم باشد و از نگهداری آنان در اتاق تاریک و نمناک خودداری کنید. یکی دیگر از راه های پیشگیری آن است که در فصل زمستان از لامپ کوارتز جیوه ای برای مکان نگهداری بره ها استفاده کنید.

نحوه تشخیص بیماری راشیتیسم در دام ها به چه صورت می باشد؟

دامپزشکان به راحتی می توانند با ارزیابی جیره غذایی میزان بیماری راشیتیسم را تشخیص می دهند. با استفاده از رادیوگرافی و تست های بیوشیمی خون توسط دامپزشک قابل تشخیص می باشد. گاها ممکن است کلسیم سرم خون کاهش پیدا کند که برای برای تشخیص آن از قلیایی بودن خون ذخیره شده و بررسی میزان فعالیت آلکالن فسفاتاز کمک بگیرید.

نحوه تشخیص بیماری راشیتیسم در دام ها به چه صورت می باشد؟

راه تشخیص بیماری راشیتیسم در گوسفندان

نتیجه گیری

با توجه به نکاتی در مقاله در مورد بیماری راشیتیسم در گوسفندان بیان شد پی بردیم که این بیماری با علائم و نشانه های همراه می باشد. که این علائم شامل ضعف اندام ها، پوکی و شکستگی استخوان را به همراه دارد و تنها راه جلوگیری آن رژیم غذایی مناسب با محل نگهداری مناسب آنها می باشد. توجه داشته باشید که حتما در مواد غذایی آنان کلسیم، فسفر و انواع ویتامین ها وجود داشته باشد.

سوالات متداول

 1. علت بیماری راشیتیسم در گوسفندان چیست؟
  از مهم ترین دلایل آن می توان به کمبود ویتامین D، کلسیم و فسفر در رژیم غذایی اشاره داشت.
 2. علائم بیماری بیماری راشیتیسم در دام ها چیست؟
  علائمی نظیر ضعف اندام ها، بزرگ شدن مفصل ها، خروج زبان از دهان از علائم این بیماری می باشد.
 3. آیا میتوان از بروز این بیماری جلوگیری کرد؟
  با یک رژیم غذایی کامل که سرشار از کلسیم، فسفر و ویتامین های مختلف باشد می توان از بروز آن جلوگیری کرد.
3.5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =