جلوگیری از مشکلات تابستانی گوساله ها

جلوگیری از مشکلات تابستانی گوساله ها

چگونه میتوان از مشکلات فصل تابستانی گوساله ها جلوگیری کرد؟

یکی از مشکلات بزرگ دامدارها در فصل تابستان می باشد، که باید به گونه ای برنامه ریزی کنند که بتواند از تمامی مشکلات به راحتی جلوگیری کنند. یکی از مهم ترین مسائلی که میتوان به آن اشاره کرد، گرمای شدید تابستان است که بسیار برای دام ها می تواند مضر باشد. در فصل تابستات به دلیل افزایش رطوبت ممکن است سبب ایجاد انواع بیماری های مختلفی در گوساله ها نیز شود. هم چنین گرمای زیاد سبب کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن گوساله ها نیز می گردد. هم چنین مشکلات تابستانی میتواند برای گوساله های تازه متولد شده هم بسیار خطرناک باشد. در این مقاله به طور کامل در مورد راه های جلوگیری از مشکلات تابستانی گوساله ها اشاره شد.

اصلی ترین مشکلات گرمای تابستانی گوساله ها

بهتر است قبل از راه های جلوگیری از مشکلات تابستانی گوساله ها با بیماری هایی که می تواند در این فصل برای آنان مشکل ساز شود، آشنا شوید. در زیر به بیماری ها نیز اشاره شده است.

اصلی ترین مشکلات تابستانی گوساله ها

استفاده از آب تازه توسط گوساله ها

 • بیماری های ویروسی
 • کاهش اشتها در فصل تابستان
 • بیماری تنفسی
 • اسهال

راه های جلوگیری از مشکلات تابستانی گوساله ها  کدامند؟

با توجه به راهکارهایی که در زیر برای جلوگیری از مشکلات تابستانی گوساله ها  بیان شده است، می توان تا حد زیادی از مشکلات تابستانی گوساله ها جلوگیری کرد. هم چنین با راهکار زیر می توان از پرداخت برخی هزینه نیز جلوگیری کرد.

آغوز

حتما از کیفیت تغذیه که به دام خود می دهید مطمئن باشید. مد نظر داشته باشید هر چه کیفیت تغذیه آنان بیشتر باشد، بدن آنان نسبت به عوامل بیماری زا قوی تر خواهد بود. از طرف دیگر تغذیه با آغوز می تواند بسیار برای گوساله سودمند باشد.

تغذیه خوراک دام

در تغذیه دام باید هوشمندانه عمل کنید و به طور روزمره دفعات خوراک دهی را افزایش دهید. هم چنین توصیه میکنیم خوراک تازه دام را در ساعت صیح زود به آنان برسانید. علاوه بر مواردی که بیان شد، باید اسید امینه را در جیره غذایی گوساله نیز جای دهید.

تغذیه خوراک گوساله ها

بهترین خوراک گوساله ها

فراهم کردن آب تازه برای دام

از آنجایی که آب به عنوان یک ماده حیاتی برای تمامی موجودات به حساب می آید. حتما برای سالم ماندن گوساله به آنها آب تازه دهید. این نکته را هم مد نظر داشته باشید، به علت تنش گرمایی که در فصل تابستان در بین گوساله ها ایجاد می شود،به آب بیشتری در طی روز نسبت به روزهای زمستان نیز نیاز دارد.

فراهم کردن آب تازه برای دام

مصرف آب تازه برای گوساله ها

توجه به محیط نگهداری گاوها

از آنجایی محیط نگهداری گاوها بسیار اهمیت دارد و در سلامت دام ها بسیار موثر می باشد. حتما باید محیط را از مگس و سایر حشرات دیگر به دور نگه دارید. ناگفته نماند به روش های مختلفی میتوانید آن را از بین ببرید. سعی کنید همیشه جای نگهداری گاوها را خشک نگه دارید زیرا رطوبت سبب تجمع حشرات نیز می شود و در نتیجه باعث آزار دام هانیز می شود.

استفاده از مه پاش

یکی از بهترین راهکاری که می توان از مشکلات فصل تابستانی گوساله ها پیشگیری کرد. استفاده از مه پاش می باشد. توسط مه پاش می توان پوست دام را خیس نمود و در نتیجه تبخیر آب از روی بدن گاو از مه پاشی باشد

5نکته ای برای اینکه گوساله ها ر ا در گرمای کشنده خنک نگهدارید کدام است؟

باید بگوییم که مشکلات تابستانی گوساله بسیار اهمیت دارد. در زیر به 5 نکته ای می توان آنان را از گرمای کشنده نجات داد در زیر اشاره شده است.

 • تهیه سایه بان برای پیشگیری از تنش حرارتی
  کافیست برای یکی از مشکلات تابستانی گوساله ها یک متر سایبان بالای هچ ها نصب کنید. با انجام این کار می توانید دمای هوا را جدی کاهش دهید.
 • فراهم نمودن آب در فصل تابستان برای گوساله ها
 • استفاده از شیر بیشتر در فصل تابستان
 • مدیریت تننش حرارتی
 • خنک کردن گوساله ها

نتیجه گیری

برای جلوگیری از گرمای تابستانی چندین راه حل نیز وجود دارد. از مهم ترین ترین راه حل ها می توان به تغذیه خوراک دام، فراهم  کردن آب تازه ، مه پاش و… اشاره کرد. لازم است بدایند که در فصل تابستان احتمال بیماری های ویروسی در گوساله بسیار زیاد است. برای اطلاعات بیشتر به سایت زرین پخش مراجعه کنید.

سوالات متداول

 1. معمولا گوساله ها در تابستان با چه نوع بیماری های مواجه می شوند؟
  از مهم ترین بیماری ها میتوان به اسهال، بیماری های تنفسی، بیماری ویروسی نیز اشاره کرد.
 2. برای جلوگیری از مشکلات فصل تابستان گوساله ها چه کار هایی را باید انجام دهیم؟
  اینکه حتما به آب و تغذیه سالمی را برای آنان فراهم کنیم و هم چنین برای تنش حرارتی آنها از مه پاش استفاده کنیم.
 3. در فصل تابستان بهتر است چه زمانی به گوساله ها خوراک دهیم؟
  بهتر است در ساعت اول صبح به آنها خوراک تازه را برسانید.
1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + سه =