علت تورم چینه دان طیور و چگونگی درمان آن

علت تورم چینه دان طیور و چگونگی درمان آنعلت تورم چینه دان طیور و چگونگی درمان آن

علت تورم چینه دان طیور چیست؟

یکی دیگر از بیماری های شایع در طیور تور چینه دان آنها می باشد. لازم است بدانید که چینه دان یکی از عضوهای مهم طیور به حساب می آید. وظیفه چینه دان طیور کمک به هضم غذایی آنها می باشد. معمولا این بیماری در طیور ها بسیار رخ می دهد که حتما باید برای درمان آن اقدام کنیم. معمولا تورم چینه دان زمانی رخ می دهد که مواد غذایی در چینه دان به خوبی هضم نشود. البته این امکان هم وجود دارد که مواد غذایی سفت یا نامناسب بوده است. ما در این مقاله قصد داریم که به طور کامل علت تورم چینه دان طیور و چگونگی درمان آن را مورد بررسی قرار دهیم. ناگفته نماند که برای می توانید از سایت زرین پخش به راحتی واکسن دام و طیور را به راحتی خریداری کنید.

چه عواملی باعث تورم چینه دان در طیور ها می شود؟

عوامل زیادی وجود دارد که باعث اصلی بیماری تور چینه دان در طیور هستند. یکی علت تورم چینه دان طیور می تواند به غیر استاندارد بودن سرلاک ها اشاره کرد زیرا این عاملی تواند علت اصلی ورم چینه دان در آنها باشد. از مهم ترین عوامل در زیر به طور کامل اشاره شده است.

چه عواملی باعث تورم چینه دان در طیور ها می شود؟

تورم چینه دان طیور

استفاده از مواد غذایی فاسد و آلوده

گاها مواد غذایی آلوده به میکروب و یا قارچ می باشد که سبب عفونت در چینه دان مرغ می شود. البته تورم چینه دان با علائمی نظیر کاهش اشتها و بی حالی طیور همراه می باشد.

تورم ذاتی چینه دان

در بعضی از جوجه ها که به صورت ذاتی و ارثی دارای عارضه چینه دان هستند بعد از تولد تورم چینه دان در آنها اتفاق می افتد. در این زمان باید این نوع طیور را از دیگر طیور ها جدا کنیم .

گرسنه ماندن طولانی مدت طیور

می توان یکی از علت تورم چینه دان طیور را گرسنه ماندن طولانی مدت را دانست. در این زمان چینه دان طیور برای خوردن غذا بزرگ و یا متورم خواهد شد. علاوه بر آن از آنجایی که طیور غذا را تند تند می خورند و همه مواد غذایی بر روی هم انباشته می شود، موجب تورم چینه دان آنها می شود. در واقع تند تند غذا خوردن طیور موجب افزایش فشار به چینه دان می شود و در نتیجه اعصاب چینه دان به مرور زمان ضعیف می شود و تورم خواهد ماند.

تشنه ماندن طولانی مدت

اگر طیور به مقدار کافی آب ننوشند، تشنگی بر روی چینه دادن فشار آورده که می تواند علت تورم چینه دان طیور باشد. از طرف دیگر اگر بیش از حد آب بنوشد سبب متورمی در چینه دان آن می شود.

وجود بیماری ویروسی یا قارچی

زمانی که طیور از مواد غذایی به زیادی استفاده می کند هضم مواد غذایی کمی دشوار می شود و این عامل موجب بیماری های میکروبی و قارچی می شود. همین عامل سبب ضعیف شدن دیواره داخلی چینه دان می شود، علاوه بر آن باید حتما به محل نگهداری طیور اهمیت دهید. زیرا بهداشت می تواند عوارض این بیماری را تا حدی کاهش دهد

خوردن اشیا و وسایل در دسترس

در برخی از مواقع گاها دیده شده که جوجه به دلیل کنجکاوی هر وسایلی را که در دسترس باشند را می خورند در واقع باید بگوییم، اگر آن وسایل آلوده به میکروب باشد سبب تورم چینه دان مرغ ها می شود. عوامل دیگری وجود دارد که سبب ورم چینه دان آنها می شود که در زیر قید شده است.

 • استرس دمایی
 • تنظیم نبودن جیره غذایی
 • مناسب نبودن رطوبت
 • مناسب نبودن نور محیط

چگونه می توان تورم چینه دان در جوجه ها را درمان کرد؟

حتما درمان تورم چینه دان جوجه ها را جدی بگیرید. ابتدا برای درمان آنها باید نگذاریم که جوجه ها به مدت طولانی گرسنه و تشنه بماند. در گام دوم باید محل نگهداری آن را مرتب تمیز و ضد عفونی کنیم تا به طور کنجکاوانه از فضولات استفاده نکنند. حتما به مواد غذایی آنها اهمیت ویژه ای دهید سالم بودن مواد غذایی بسیار حائز اهمیت می باشد. برای جلوگیری از آلوده شدن ظروف آبخوری و دانخوری باید قبل از هر وعده غذایی به خوبی ظروف را شست و شو دهید. از مهم ترین نکاتی که باعث متورم شدن چینه دان آنها می شود هوای گرم محل نگهداری است. زیرا زمانی که هوای محیط به اندازه کافی خنک نباشد طیور مجبور به استفاده از آب بیش از اندازه می شوند که همین عامل سبب ورم چینه دان آن ها می شود.

نتیجه گیری

در مورد علت تورم چینه دان طیور باید بگوییم ک عوامل زیادی وجود دارد که باعث ورم چینه دان آنها می شود. از جمله می توان به گرسنگی و تشنگی طولانی مدت اشاره کرد. برای درمان آن باید محل نگهداری آنها را همراه با ظروف آبخوری و دانخوری شست و شو دهیم. علاوه بر آن باید به دمای محیط محل زندگی آنها توجه داشته باشید، باید در صورت گرم بودن فن های تهویه را جهت خنک شدن سوله روشن کنیم.

سوالات متداول

 1. چه عامل هایی سبب متورم شدن چینه دان طیور می شود؟
  عواملی نظیر گرسنگی و تشنگی طولانی مدت، وجود بیماری های قارچی و ویروسی از مهم ترین عامل های متورم شدن آن می باشند.
 2.  آیا گرمی محل نگهداری طیور می تواند عامل متورم شدن چینه دان طیور باشد؟
  بله. زمانی که دمای کافی نباشد طیور به طور زیادی از آب جهت خنک شدن استفاده می کنند همین عامل سبب متورم شدن چینه دان آنها می شود.
 3. چگونه می توان تورم چینه دان طیور را در درمان کرد؟
  ابتدا نباید طیور به مدت طولانی گرسنه و تشنه بماند و هم چنین باید مواد غذایی آنان سالم و فاقد میکروب و یا آلودگی باشد.
3.6/5 - (11 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 2 =