درمان عفونت گلوی مرغ

درمان عفونت گلوی مرغ

عفونت گلوی طیور

عفونت گلو میان طیور به خصوص مرغ های بومی بسیار شایع است که معمولا نتیجه سرماخوردگی یا بیماری های تنفسی می باشد. بیماری مرغ ها می تواند ویروسی، باکتریایی، میکروبی و قارچی باشد که هر کدام روش های درمانی و داروهای اختصاصی خود را دارند. به هیچ عنوان نباید خود اقدام به درمان عفونت گلوی مرغ کنید، چرا که بسیاری از بیماری های عفونی در طیور علائمی مشابه دارند اما ممکن است درمان آنها متفاوت باشد. توصیه می کنیم اگر می خواهید دارو های دامپزشکی به صورت عمده خریداری کنید سایت زرین پخش یکی از نماینده msd در ایران می باشد مراجعه فرمایید.

عفونت گلوی طیور

علائم عفونت گلوی طیور

علت عفونت گلوی مرغ بومی

عفونت گلوی مرغ حاصل درگیری اندام های تنفسی می باشد، برای درمان عفونت گلوی مرغ باید بیماری اصلی را تشخیص دهید. بیماری های عفونی رایج میان طیور به شرح زیر می باشند.

 • مایکوپلاسما
 • نیوکاسل کلی باسیلوز
 • برونشیت عفونی
 • لارنگوتراکئیت عفونی
 • آنفولانزای مرغی

بیماری نیوکاسل در مرغ ها

بیماری نیوکاسل میان مرغ ها با علائم بسیاری خود را نشان می دهد. یکی از این علائم تورم گلو و لوزه است، احتمالا از همان ابتدا متوجه تورم گلو مرغ نشوید چرا که علائم ظاهری دیگر شما را با خبر می کنند. بارزترین آنها تورم چشم ها می باشد، نفس کشیدن با دهان باز، نفس نفس زدن، کاهش اشتها، اسهال سبز رنگ، سرفه، عطسه، گوشه گیری و فلجی نیز نشانه هایی بارز برای تشخیص این بیماری هستند. توجه داشته باشید که برای تشخیص دقیق تر حتما لوزه ها باید سکومی باشند.

نیوکاسل یک بیماری ویروسی بوده و به سرعت به مرغ و خروس های دیگر منتقل می شود. برای جلوگیری از درگیری دیگر طیور بلافاصله بعد از تشخیص نیوکاسل مرغ مبتلا را قرنطینه کرده و سایر طیور را معاینه کنید.

درمان عفونت گلوی مرغ مبتلا به نیوکاسل

برای از بین بردن التهاب گلو در مرغ های مبتلا به نیوکاسل باید طبق دستور دامپزشک تغذیه او را تغییر دهید و مولتی ویتامین به خورد او دهید. تا حد امکان مایعات فراوان به بدن مرغ برسانید البته ممکن است به دلیل درگیری گلو به دشواری آب بخورد. در صورت زنده ماندن، پس از درمان عفونت گلوی مرغ تمام نشانه های دیگر برطرف می شوند. با وجود ویروسی بودن عارضه، گلو درگیری باکتری شده و برای از بین بردن عفونت از آنتی بیوتیک استفاده می شود. تمام طیور دامی باید واکسینه شده باشند، اگر طیور مبتلا در مراحل اولیه بیماری به سر می برند، می توانید با اسپری واکسن احتمال درمان عفونت گلوی مرغ و از بازگشت سلامتی آنها را افزایش دهید.

درمان عفونت گلوی مرغ مبتلا به نیوکاسل

بیماری نیوکاسل در طیور

عفونت گلو در آنفولانزای مرغی

آنفولانزا بیماری شایع و شناخته شده ای می باشد که با علائم و عوارض آن آشنا هستیم. در این بیماری ریه و گلو به شدت درگیر می شوند. نفس نفس زدن و خس خس سینه از نشانه های تنفسی آنفولانزای مرغی بوده و از آنجا که مسری می باشد فورا باید مرغ را از دیگر طیور جدا کرده و قرنطینه کنید. برای پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا حتما مرغ ها را واکسینه کرده و ظرف غذای آنها را از دیگر طیور دامی جدا کنید. دانخوری آنها را مدام بشویید و آب داخل آبخوری را به صورت مرتب عوض کنید.

پیشگیری از ابتلا مرغ های بومی به لارنگوتراکئیت

لارنگوتراکئیت عفونی نیز از بیماری های تنفسی مرغ ها بوده و عامل عفونت گلوی آنها نیز می باشد. در کل بیماری های تنفسی که موجب ایجاد خلط و سرفه می شوند، گلو را متورم و عفونی می کنند. در صورتی که متوجه سختی در تنفس و نفس کشیدن با دهان باز در مرغ ها شدید گلوی آنها را برای تشخیص عفونت معاینه نمایید. این بیماری با خطر مرگ همراه می باشد و از آنجا که عامل عامل ابتلا به آن ویروس ها می باشند، حتما باید واکسیناسیون انجام شود. در صورت مشاهده هرگونه علائم مربوط به عفونت گلو و التهاب ریه قرنطینه را آغاز کنید. تاکنون درمانی برای این عفونت یافت نشده است و مرغ های مبتلا جان خود را از دست می دهند.

مصرف آنتی بیوتیک برای درمان عفونت گلوی مرغ

آنتی بیوتیک ها در راستای درمان عفونت گلوی مرغ  تکثیر باکتری ها و پیشروی عفونت را متوقف کرده و به تدریج آنها را از بین می برند. برخی از این باکتری ها در برابر دسته ای از آنتی بیوتیک ها مقاوم می باشند. در نتیجه آنها را صرفا با تجویز دامپزشک به به طیور بخورانید. آنتی بیوتیک هایی که برای دام ها به خصوص طیور تجویز می شوند به صورت قطره، آشامیدنی و تزریقی استفاده می شوند. در ضمن همراه با این داروها آب فراوان مصرف شود.

مصرف آنتی بیوتیک برای درمان عفونت گلوی مرغ

درمان عفونت گلوی مرغ با آنتی بیوتیک

نتیجه گیری

بیماری های ویروسی و باکتریایی میان طیور بسیار رایج می باشند که در صورت عدم واکسیناسیون کشنده نیز می باشند. برخی بیماری های تنفسی مانند نیوکاسل، آنفولانزا و لارنگوتراکئیت عوارضی از جمله تورم و عفونت گلو می باشد.

سوالات متداول
 1. دوز و مقدار آنتی بیوتیک ها برای مرغ به چه صورت تعیین می شوند؟
  این داروها بر اساس میلی گرم برای هر کیلوگرم وزن مرغ تجویز می شوند.
 2. کدام بیماری قارچی موجب عفونت گلو می شود؟
  اسپرژیلوس از بیماری های قارچی می باشد که گلو را درگیر می کند.
 3. واکسینه کردن مرغ های تخم گذار یه چه صورت است؟
  در روز اول قطره چشم و بینی یا اسپری واکسن انجام می شود.
2.6/5 - (15 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − سیزده =