درمان بیماری پوستی زگیل گاو

درمان بیماری پوستی زگیل گاو

علت بیماری پوستی زگیل گاو

یکی از بیماری های پوستی گاو که می تواند مشکلات حاد در دامداری ایجاد کند، بیماری زگیل است که به صورت توده های خشک و گل کلم روی گردن پوست حیوانات و حتی نقاطی مانند مخاط مثانه دیده می شود. در واقع این بیماری پوستی دام‌ها را آزار می دهد تا حدی که گاوهای مبتلا به زگیل در هنگام شیردوشی کاملا بی قرار هستند. جدی گرفتن بیماری پوستی گاو بسیار مهم است زیرا منجر به مرگ 40 درصد آن‌ها خواهد شد. در این مطلب از سایت می خواهیم به توضیح کامل درمان بیماری پوستی زگیل گاو بپردازیم. برخی از بیماری‌های پوستی گاو مانند زگیل حتی به دلیل ضدعفونی نکردن و عدم تزریقات می تواند وارد بدن حیوانات شوند.

در واقع زگیل نوعی بیماری پوستی است که عامل اصلی آن ویروسی بوده که در فصل زمستان می تواند از طریق تماس با گاوهای آلوده و همچنین با ضد عفونی نکردن دام منتشر و وارد بدن حیوانات زنده شود.

درمان بیماری پوستی زگیل گاو بسیار متعدد می باشد و شامل :

 • سوزاندن زگیل های ریز با نیترات نقره
 • بستن زگیل های بزرگ با نخ ابریشم
 • برداشتن زگیل گاو توسط جراح

نحوه برداشتن زگیل گاو

نحوه برداشتن زگیل گاو و درمان بیماری پوستی به شکل های مختلفی انجام می شود که  باید با تجزیه و تحلیل کامل رژیم غذایی و وضعیت حیوان شروع شود که در صورت مشاهده ضایعات در پوست و سایر نقاط بدن، گاو بیمار را باید از گله جدا کرد. اگر یک زگیل بزرگ پوست گاو پیدا شد، می توانید از روش قدیمی که بستن آن با نخ ابریشم است استفاده کنید و باند بستن بیماری پوستی زگیل از خون رسانی جلوگیری می کند و پس از مدتی خشک شده و از بین می رود. قبل از برداشتن زگیل های بزرگ می توانید به اندازه 2 میلی متر محلول نووکائین بر پایه پاپیلوما تزریق کنید و زگیل را همراه با پوست بردارید و زخم را بخیه بزنید و ضدعفونی کنید. همچنین زگیل های کوچک گاو را می توان با پماد سالیسیلیک درمان کرد.

روش‌های عامیانه و ساده برای درمان این نوع بیماری

روش‌های عامیانه و ساده برای درمان این بیماری پوستی به این شکل است که می توانید 2 الی 3 بار در روز زگیل را با پیاز رنده شده یا آب پیاز شستشو دهید. یکی دیگر از روش‌ها، استفاده از آمونیاک یا مخلوط سیر رنده شده با گوشت خوک هست که دوبار در روز به مناطق آسیب دیده بزنید.

یکی دیگر از روش‌های عامیانه درمان بیماری پوستی زگیل گاو، مالش مخلوطی از نمک خرده شده با ریشه ترب به نسبت مساوی به محل آسیب دیده بزنید تا بهبودی کامل ایجاد شود، همچنین استفاده آب انگور یا آب سیب به مدت دو هفته تا زگیل گاو درمان شود و روش های عامیانه برای درمان بیماری پوستی زگیل باید توسط دامپزشک انجام شود.

بهترین راه حل جلوگیری از بیماری پوستی در گاو نظیر زگیل

بیماری های پوستی زگیل در بین گاوهای زنده معمولاً از طریق تماس با گاوهای آلوده و وجود زخم و خراش پوستی وارد بدن حیوان می شود که بهترین راه حل جلوگیری و درمان بیماری پوستی زگیل گاو عبارتند از :

 1. ضدعفونی ابزار تزریقی حیوانات؛ زیرا احتمال انتشار ویروس زگیل از طریق سرنگ آلوده وجود دارد.
 2. تامین مقدار نیاز حیوان بر حسب مقدار منیزیم بدن
 3. جداسازی گاوهای مبتلا به بیماری پوستی زگیل و دور نگه داشتن آنها از گاوهای سالم
 4. واکسیناسیون به موقع دام

توجه داشته باشید که در صورت وجود مقدار زیادی زگیل در گله گاو شما می توانید گوساله های 4 تا 6 هفته ای را با تزریق زیر جلدی به میزان 4 میلی لیتر تلقیح کنید و واکسیناسیون سالانه گاو و گوساله را ادامه و تکرار کنید. البته اگر ویروس زودتر از زمان واکسیناسیون و تلقیح وارد بدن گوساله ها شود، ایمن سازی گوساله ها دیرتر انجام می شود.

بهترین راه حل جلوگیری از بیماری پوستی زگیل گاو

واکسیناسیون برای جلوگیری از بیماری پوستی زگیل گاو

بنابراین، زگیل یک بیماری شایع پوستی در گاو است که نیاز به درمان اجباری دارد و این باعث ناراحتی قابل توجهی برای حیوان می شود، ایمنی آن را کاهش می دهد و بیماری های دیگر را تحریک می کند. اگر بیماری پوستی شروع شود، باید درمان آن با تغییر رژیم غذایی، ایجاد مراقبت مناسب، استفاده از پماد، تزریق ویتامین و نو کوکائین، منیزیم و استفاده از روش‌های دیگر انجام شود.

گسترش بیماری پوستی زگیل گاو چگونه است؟

زگیل توسط یک ویروس پاپیلومای که میزبان خاص است ایجاد می شود که از طریق خراش وارد پوست می شود و بیماری پوستی معمولاً از طریق تماس مستقیم بین گاوها پخش می شوند که این ویروس می تواند از طریق ابزارهای خالکوبی گوش یا از طریق خراش های ناشی از سیم خاردار منتقل شود. دوره زمانی که زگیل پس از عفونت ایجاد می شود، معمولاً سه تا هشت هفته است اما ممکن است طولانی تر باشد که زگیل معمولا تا شش ماه طول می کشد و سپس ناپدید می شود.

اقدامات لازم برای درمان بیماری پوستی زگیل گاو مانند استفاده از واکسن، تخلیه زگیل، سوزاندن با آهن داغ، بستن و برداشتن زگیل با جراحی پیشنهاد شده است، اما مداخله جراحی و واکسیناسیون ممکن است اندازه زگیل‌های باقی ‌مانده را افزایش داده و دوره بیماری را طولانی‌تر کند.

ویروس‌های پاپیلوما عامل ایجاد زگیل های پوستی در گاوها هستند که این ویروس‌ها دارای ویژگی میزبان قابل توجهی هستند که در گاو، زگیل می تواند تقریباً در هر قسمت از بدن ایجاد شود و این بیماری پوستی برای مدت طولانی باقی می مانند و از نظر ظاهری مجزا، کم و دایره ای هستند و جراحی و واکسیناسیون یا ترکیبی از هر دو، رایج ترین اشکال درمان بیماری پوستی زگیل هستند.

سخن پایانی

در این مطلب در مورد درمان بیماری پوستی زگیل گاو، نحوه برداشتن زگیل گاو و چگونگی گسترش این بیماری پوستی توضیح داده شد که حتی با بهترین راه حل جلوگیری از بیماری پوستی زگیل گاو می توانید ضررهای کمتری متحمل شوید و از گسترش بیماری جلوگیری کنید که با توجه به اهمیت این مسائل بهتر است روش درمانی مناسب انتخاب شود.

با توجه به نکاتی که در مورد درمان اشاره شد، باید توجه داشت که با رعایت بهداشت در دامپروری، به حداقل رساندن رطوبت محل و بستر، استفاده از قرنطینه و اجرای اقدامات لازم ضد عفونی می تواند از بروز و گسترش بیماری پوستی گاو جلوگیری کند.

سوالات متداول

 1. دلیل تاکید برای ضدعفونی کردن ابزار تزریقات دام چیست؟
  عدم رعایت بهداشت در ابزار تزریقات می تواند احتمال انتشار ویروس زگیل از طریق سرنگ آلوده وجود دارد.
 2. نحوه درمان بیماری پوستی این ن.ع بیماری گاو چگونه انجام می شود؟
  سوزاندن زگیل های ریز با نیترات نقره، بستن زگیل های بزرگ با نخ ابریشم و برداشتن زگیل گاو توسط جراح از راهکارهای درمان می باشد.
 3. جدی نگرفتن بیماری پوستی گاو می تواند منجر به مرگ چند درصد از دام شود؟
  جدی نگرفتن و سرایت بیماری به دام می تواند باعث مرگ 40 درصد از گاو های دامداری شود.
2.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − شش =