درمان بیماری کپلک در گوسفندان

درمان بیماری کپلک در گوسفندان

بیماری کپلک گوسفندان

همانطور که در مقاله های قبلی بیان شد که بیماری های دامی انواع زیادی دارند که هر کدام با علائم و نشانه هایی روبرو می باشد. بهتر است حتما علائم دام را به طور کاملا مد نظر خود بگیرید. یکی از شایع ترین بیماری ها در بین گوسفندان، بیماری کپلک می باشد. در واقع این بیماری یک بیماری ویروسی می باشد. در این مقاله قصد داریم به طور کامل در مورد به گفتگو بپردازیم. برای درمان بیماری کپلک در گوسفندان می توانید به سایت ما مراجعه کنید و درمان را به سادگی انجام دهید.

بیماری کپلک گوسفندان

مرگ و میر گوسفندان به علت بیماری کپلک

چگونه بیماری فاسیولوزیس در گوسفندان شیوع پیدا می کند؟

این بیماری اغلب در روزهای بارانی رخ می دهد و هم چنین با استفاده از آب و علوفه آلوده موجب ورود انگل به بدن دام یا بدن گوسفند می شود. یکی از پیشگیری و درمان بیماری کپلک در گوسفندان آن است که آب و علوفه سالمی به دام های خود دهید و از طرفی این بیماری مدت ها در بدن دام باقی می ماند از همین رو سبب می شود که بیماری کپلک به سایر دام ها انتقال یابد. در نظر داشته باشید که این بیماری خسارت جبران ناپذیری به اقتصاد وارد می کند. اما با پیشرفت علم توانسته اند برای بسیاری از بیماری ها واکسن تولید کنند و به راحتی از بروز اغلب بیماری ها جلوگیری کنند.

علائم بیماری کپلک در گوسفندان

همانطور که در بالا بیان شد پی بردیم که هر بیماری در دام یا طیور با یک سری علائم و نشانه هایی همراه می باشد که در زیر به آنها اشاره شده است.

 • بی قراری
 • تب
 • کاهش وزن
 • اسهال
 • درد در ناحیه شکم
 • خارش و یرقان
 • کم شدن اشتها
 • کم خونی
 • زردی خفیف در گوش ها
 • لاغری
 • مرگ

روش های درمان بیماری فاسیولوزیس در دام

برای درمان بیماری کپلک در گوسفندان، روش های زیادی وجود دارد که می توان با استفاده از آن روش ها به راحتی این بیماری را ریشه کن کردن می باشد که در زیر به طور کامل بیان شده است. برای خرید دارو و واکسن هایی که در زیر قید شده است می توانید به سایت زرین پخش مراجعه کنید و آنها را به صورت آنلاین خریداری کنید.

 • استفاده از داروهای ضد انگلی نظیر آیورمکتین
 • استنفاده از داروی ضد انگلی تری کلابندازول
 • استفاده از داروی دی هیدرو امتین عضلانی
 • حمام ضد انگل

چه راه هایی برای پیشگیری از بیماری فاسیولوزیس در دام وجود دارد؟

بهتر است قبل از وارد شدن به مرحله درمان، پیشگیری را را هدف خود قرار دهیم. با یک برنامه ریزی و مشورت با دامپزشک به راحتی میتوان از بروز این بیماری جلوگیری کرد. از مهم ترین روش هایی که می توان برای جلوگیری از خسارت جانی و مالی انجام داد در زیر به طور کامل شرح داده شده است.

چه راه هایی برای پیشگیری از بیماری فاسیولوزیس در دام وجود دارد؟

بیماری کپلک در جگر گوسفندان

 1. استفاده از داروهای ضد انگلی در ماه های بهار و پاییز
 2. از بین بردن حلزون های آلوده در محیط
 3. ریشه کنی بیماری کپلک از طریق درمان عفونی
 4. کنترل حشرات

دامپزشکان بر این باورند که برای پیشگیری از شیوع قطعی این بیماری 4 تا 6 هفته بعد از اولین دوره درمان مجدد داروهای ضد انگل کپلک به گوسفندان تزریق شود. تا با این روش بتوانیم خسارات های جانی و مالی را به حداقل برسانیم.

نکات مهم در خرید گوشت سالم

همانطور که میدانید بیماری انگل در تمامی دام ها رایج می باشد. توصیه می کنیم برای خرید گوشت از فروشگاه های معتبر خریداری کنید . زیرا فروشگاه های معتبر تمامی گوشت هایی که به فروش می رساند دارای مهر بهداشت از سازمان بهداشت می باشد. قبل از استفاده از گوشت یا جگر دام توصیه می کنیم آن را به مدت 48 ساعت در فریزر قرار دهید تا انگل های آن کشته شوند.

چگونه می توان بیماری کپلک کبد در گوسفندان را تشخیص داد؟

تنها با نمونه برداری از خون دام و مشاهده تخم های انگل در نمونه مدفوع دام می توان به راحتی تشخیص داد که دام مبتلا به بیماری کپلک می باشد.

چگونه می توان بیماری کپلک کبد در گوسفندان را تشخیص داد؟

بیماری کپلک گوسفندان

نتیجه گیری

در این مقاله به طور کامل درباره روش های درمان بیماری کپلک در گوسفندان را بیان کردیم. بهتر است قبل از شیوع بیماری از گسترش این بیماری پیشگیری کنیم که در مقاله راه های پیشگیری آن کاملا شرح داده است. برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت ما مراجعه کنید.

سوالات متداول

 1. بیماری کپلک در دام ها با چه علائم هایی همراه می باشد؟
  علائمی نظیر اسهال، لرزیدن دام، بی اشتهایی از مهم ترین علائم آن می باشد.
 2. چه راه هایی برای پیشگیری از بیماری کپلک وجود دارد؟
  اینکه حتما از سالم بودن آب و غذا دام اطمینان کامل داشته باشیم. هم چنین حلزون های آلوده را از بین ببریم.
 3. چگونه می توانیم داروهای ضد انگلی را تهیه کنیم؟
  توصیه می کنیم برای  خریداری آن به سایت زرین پخش مراجعه کنید.
1.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 3 =