علت بروز پرولاپس رحمی در گاو و خطرات ناشی از آن

علت بروز پرولاپس رحمی در گاو و خطرات ناشی از آن

علت بروز پرولاپس رحمی در گاو چیست؟

یکی از بیماری هایی که در گاو های ماده رخ می دهد بیماری پرولاپس رحمی یا بیرون زدگی رحم می باشد. علت آن می تواند موارد مختلفی نیز باشد ما در این مقاله قصد داریم به طور کامل در مورد علت بروز پرولاپس رحمی در گاو به گفتگو نیز بپردازیم. نکته ای که قابل توجه است آن است که این بیماری در گاوهای آبستن بیشتر رایج می باشد و گاها در اواخر ماه های آبستنی نیز اتفاق می افتد.

چه عواملی سبب بیرون زدگی رحم می شود؟

حتما بیماری بیرون زدگی رحم گاو های ماده می تواند از عامل های مختلفی باشد یکی از آن عامل می توان به سست شدن رباط ها و کاهش ذخیره چربی در بافت های همند نیز اشاره کرد. از سایر عامل ها میتوان به عدم تعادل هورمونی نیز اشاره کرد. زمانی که هورمون های استروژنی افزایش یابد احتمال بروز این بیماری را بیشتر می کند. بنابراین از مصرف بیش از حد خوراک دامی که حاوی استروژن زیاد می باشد، نیز خودداری کنید.

چه عواملی سبب پرولاپس رحمی می شود؟

پرولاپس رحمی ناشی از زایمان سخت

گاها علت بروز پرولاپس رحمی در گاو می تواند از دلایل ارثی نیز باشد. هم چنین  عامل های مکانیکی نظیر زیاد شدن فشار داخل شکم در اواخر بستنی باشد. البته توجه داشته باشید این بیماری بیشتر در گاوهایی که چند بار زاییده اند نسبت به گاوهایی که در دوره آبستنی اول هستند بیشتر می باشد.

علائم و نشانه های بیرون زدگی رحم مهبل در گاو شیری

حتما برای اینکه بتوانید از برخی بروز بیماری های دائمی جلوگیری کنید باید حتما علائم دام را مد نظر قرار دهید. در ابتدای بروز ابن بیماری می توان گفت که به صورت خفیف می باشد. در عارضه هابی ابتدایی این بیماری اگر کمی توجه داشته باشید زمانی گاو در حال خوابیده است می توان تشخیص داد که رحم آن کمی خارج تر از جایگاه اصلی می باشد. اما زمانی که به روزهای زایمان نزدیکتر می شویم، بیرون زدگی رحم بیشتر خواهد شد.

عوارض و خطرات پرولاپس رحمی در گاو آبستن

با توجه به نکاتی که در مقاله درباره علت بروز پرولاپس رحمی در گاو  بیان شد حالا نوبت به خطرات بروز این بیماری می رسد.باید خطرات آن را جدی بگیریم. زمانی که رحم دچار بیرون زدگی شود، در گردش خوش اختلال نیز ایجاد می شود و در نتیجه سبب بروز عفونت نیز می شود. هم چنین ممکن است در زمان زایمان به علت اینکه گاو برای به دنیا آوردن گوساله زور بزند،احتمال بیرون زدگی رورده نیز هم وجود دارد و همین بیرون زدگی منجر به ترومبوز، می شود و در نتیجه سبب مسمومیت در خون دام نیز می شود. توجه داشته باشید اگر دام سریعا درمان نشود، با بی اشتهایی شدید، صدمه جدیدی به وضعیت جسمی گاو نی وارد می شود حتی ممکن است منجر به مرگ دام نیز شود.

نحوه درمان پرولاپس رحمی گاو

در این زمان باید سریعا برای درمان بیماری پرولاپس رحمی گاو اقدام کنید. برای درمان میدانید که باید رحم دام را در جای خود قرار دهید و ثابت بماند. هم چنین برای بخیه زدن پس از جا انداختن رحم باید از بی حس کننده استفاده نماید. در ابتدا باید  قسمتی از رحم را بیرون شده است را بشوید هم چنین در این زمان باید از بی حس کننده ها نیز استفاده نمایید و با استفاده از بخیه آن را در جای خود قرار دهید و برای بهبودی سریع تر حتما از آنتی بیوتیک برای دام نیز استفاده شود. نکته دیگری که باید حتما به آن توجه شود، آن است که گاوهایی که به این بیماری مبتلا شده اند را از سایر دام ها نیز جدا کنید. تا با این روش از انتقال آن به سایر دام ها جلوگیری شود.

نحوه درمان پرولاپس رحمی گاو

درد ناشی از پرولاپس رحمی

نتیجه گیری

با توجه به نکاتی که در مقاله درباره علت بروز پرولاپس رحمی در گاو  بیان شد پی بردیم که این بیماری در گاوهای آبستن بسیار رایج است. البته این بیماری دارای علائم و خطراتی می باشد ک در مقاله به طور کامل به آنها اشاره شده است.

سوالات متداول

  1. علت بروز پرولاپس رحمی در گاو چیست؟
    می توان گفت عوامل زیادی در بروز این بیماری نقش دارد از جمله می توان سست شدن رباط هاف عدم تعادل هورمونی و ارثی نیز اشاره کرد.
  2. علائم بیرون زدگی رحم در گاوهای آبستن چیست؟
    علائمی نظیر بی اشتها شدن، بیرون ردگی کامل رحم، زخم شدن نیز اشاره کرد.
  3. خطرات ناشی از این نوع بیماری چیست؟
    به خطراتی مانند مسمومیت دام، ترومبوز و حتی مرگ نیز اشاره کرد.
2/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =