بیماری عفونت کیسه زرده در جوجه ها و راه درمان و پیشگیری

بیماری عفونت کیسه زرده در جوجه ها و راه درمان و پیشگیری

علت بیماری عفونت بند ناف در جوجه ها

یکی از شایع ترین بیماری های که در بین طیور رخ می دهد بیماری عفونت زرده می باشد. معمولا این بیماری در هفته اول زندگی جوجه ها رخ می دهد که باعث مرگ و میر در آنها می شود. این بیماری دارای دلایل و علائمی می باشد که ما در این مقاله قصد داریم راه درمان بیماری عفونت کیسه زرده در جوجه ها را به شما توضیح دهیم. در این مقاله با روش انتقال این بیماری و درمان آن آشنا خواهید شد. یکی از دلایل بیماری عفونت کیسه زرده در جوجه ها، کم بودن رطوبت محیط و دستگاه می باشد. در واقع به طوری که زمانی که در حال بیرون آمدن از تخم می باشد، زرده به داخل حفره بطنی میچسبد. یکی دیگر از عامل های ایجاد کننده این بیماری وجود باکتری های مخرب می باشد.

علت بیماری عفونت بند ناف در جوجه ها

بیماری عفونت بند ناف در جوجه ها

مهم ترین علت بیماری عفونت بند ناف در جوجه ها چیست؟

می توان گفت علت اصلی عفونت بند ناف تماس آن با کیسه زرده با سطح آلوده می باشد. پس اگر جوجه ها پس از بسته شدن کامل ناف در معرض هوای محیط آلوده قرار گیرند باکتری به آسانی وارد روده کور و در نتیجه کیسه زرده جوجه را آلوده می کند. معمولا یان بیماری 3 الی 10 روز ادامه دارد.

آیا دما و رطوبت در بیماری عفونت کیسه زرده در جوجه ها تاثیر دارد؟

در پاسخ باید بگوییم یکی از عامل های اصلی که باعث بیماری عفونت کیسه زرده در جوجه ها می شود. از همین رو برای درمان بیماری عفونت کیسه زرده در جوجه ها باید دما و رطوبت باید کاملا مناسب باشد.

آیا دما و رطوبت در بیماری عفونت کیسه زرده در جوجه ها تاثیر دارد؟

اثر دما و رطوبت مناسب برای پیشگیری از عفونت زرده کیسه

علائم بیماری عفونی کیسه زرده در طیور

همانطور که میدانید تمامی بیماری ها دارای یک سری علائم و نشانه ها می باشد که در زیر به تمامی آنها اشاره شده است. باید برای درمان بیماری عفونت کیسه زرده در جوجه ها ابتدا علائم آن را بشناسید به موارد زیر توجه کنید.

 • تورم و سفت شدن شکم
 • بسته نشده ناف و التهاب آن در خرج پرنده
 • کم تحرکی، بی اشتهایی و لرز

چگونه می توان بیماری عفونت بند ناف را تشخیص داد؟

قبل از درمان بیماری عفونت کیسه زرده در جوجه ها ابتدا باید بتوانید نوع بیماری را تشخیص دهید. یکی از راه های تشخیص این بیماری آن است که تمامی جوجه ها به دور هم جمع می شوند. در واقع یکی از راه های تشخیص آن بزرگ شدن شکم جوجه ها و مقعد آنها کثیف و آلوده به مدفوع می باشد. در آن دسته جوجه هایی که به این بیماری مبتلا هستند اندازه کیسه زرده آنان بزرگ می باشد و در نتیجه سیاهرگ آنها منبسط شده است. توجه داشته باشید این بیماری یک نوع عفونت می باشد که با توجه به نوع باکتری ظاهر زرده متفاوت می باشد. به عنوان مثال ممکن است کیسه زرده غیر طبیعی و زرد رنگ و حالت لخته شدن داشته باشد. یا اینکه رنگ کیسه زرده قهوه ای باشد. توجه داشته باشید اگر عفونت زیاد باشد باعث پارگی کیسه زرده هم نیز می شود.

راه درمان این بیماری در طیور به چه صورت می باشد؟

درمان بیماری عفونت کیسه زرده در جوجه ها را حتما جدی بگیرید زیرا اگر درمان شود احتمال تلفات نیز وجود دارد. لازم است بگوییم که این بیماری درمان قطعی ندارد و تنها با استفاده از آنتی بیوتیک متناسب می توان آن را کنترل کرد. بلکه تنها آنتی بیوتیک هم نمیتواند آن را به خوبی کنترل و درمان کند و تنها بهترین راه پیشگیری می باشد که در زیر قید شده است.

راه های پیشگیری برای جلوگیری از عفونت بند ناف

بهترین راه برای جلوگیری از بیماری بند ناف آن است که تخم های نطفه دار و دستگاه جوجه کشی باید از قبل به روش صحیح ضد عفونی شود. هم چنین باید توجه داشته باشید که زمانی می توانید تخم نطفه دار را به داخل دستگاه قرار دهید باید موارد بهداشتی به طور کامل رعایت شود تا بتوان از ورود باکتری ها به داخل دستگاه جلوگیری کرد. از دیگر مواردی که نیاز است جهت پیشگیری از این بیماری انجام شود آن است، که حتما در روز های اول برای جوجه ها از الکترولیت و مولتی ویتامین استفاده کنید. با مشورت از دامپزشک در سنین اولیه از برخی آنتی بیوتیک های مناسب جهت جلوگیری استفاده نمایید.

نتیجه گیری

بیماری عفونت بند ناف در جوجه ها می تواند به دلیل رطوبت، دما کمتر از حد مجاز رخ دهد. بنابراین باید حتما در انتخاب یک دما و رطوبت مناسب دقت لازم را داشته باشیم. برای درمان این بیماری می توان از برخی آنتی بیوتیک ها استفاده کرد. برای خرید انواع دارو واکسن های دام می توانید به سایت ما مراجعه کنید.

سوالات متداول

 1. علت شیوع بیماری عفونت بند ناف در جوجه ها چیست؟
  یکی از دلایل اصلی این بیماری دما و رطوبت کمتر از حد مجاز می باشد. هم چنین این بیماری از عفونت و وجود باکتری ها ایجاد می شود.
 2. چگونه می توان بیماری عفونت بند ناف در جوجه ها را درمان کرد؟
  همانطور که در مقاله بیان شد پی بریدم که این بیماری درمان قطعی ندارد و تنها با آنتی بیوتیک های متناسب می توان آن را کنترل کرد.
 3. علائم بیماری عفونت بند ناف چیست؟
  از مهم ترین علائم این بیماری می توان تورم و سفت شدن شکم، بی تحرکی و بی اشتهایی اشاره کرد.
چه امتیازی می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 2 =